چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

تلفن همراه تا اول تیر ارزان می‌شود
گرفتن پرینت
کد خبر: 9553  |   تاریخ انتشار:12 ژوئن 2020   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

به گزارش چوبر نیوز، آیدین آرام عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد که طی دو هفته آینده، حباب قیمت نجومی بازار تلفن همراه از بین می‌رود. وی با تاکید با کاهش ۳۰ درصدی قیمت تلفن همراه طی روزهای اخیر گفت: خیلی از مدل‌های گوشی همراه به قیمتی که باید باشند برگشته‌اند، مانند سامسونگ A10s که در زمان گرانی به قیمت سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، اما اکنون به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. یا شیائومی Note 8 که چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت که اکنون سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

آیدین آرام همچنین در مورد گوشی‌های پرطرفدار گفت: تلفن همراه Redmi8  نیز که با قیمت سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان عرضه می‌شد، به دو میلیون و ۶۵۰ کاهش پیدا کرده است. قیمت گوشی سامسونگ A30s نیز از چهار میلیون و ۷۵۰ با ۶۰۰ هزار تومان کاهش به قیمت چهار میلیون و صد هزار تومان رسیده است.

وی تصحیح کرد: باید به این نکته تاکید کنم این‌که قیمت‌هایی که در اوج گرانی وجود داشت با دلار ۱۶ هزار تومانی محاسبه‌شده بود، اما قیمت‌های روز گوشی و روند کاهشی آن با دلار ۱۸ هزار تومانی است.

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل در مورد دلایل افزایش قیمت تلفن همراه در بازار اعلام کرد: افزایش بی‌رویه قیمت تلفن همراه دلایل گوناگونی داشت. یکی از آن‌ها این بود که تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه همه‌جا تعطیل بود و فعالیت کسب‌وکارها بعد از این تاریخ آغاز شد. طی ۲۲ روز گذشته بانک مرکزی تخصیص بیشتری را برای واردات تلفن همراه در نظر گرفت و بخش عمده‌ای از تلفن های همراه که در دو ماه گذشته وارد کشور شده نیز به بازار عرضه شده است.

تلفن همراه ارزان خواهد شد

آیدین آرام با اشاره ادامه روند کاهش قیمت در بازار تلفن همراه گفت: اگر تخصیص ارز، ترخیص کالا و ثبت سفارش به شکل عادی انجام شود، کاهش قیمت‌های تلفن‌همراه که از چند رو قبل آغاز شده تا هفته اول تیرماه به ثبات می‌رسد. همیشه در نیمه نخست سال، بازار موبایل رکود سنگینی را تجربه می‌کند که تا آخر تابستان ادامه داد و به همین واسطه، خروجی کالا کمتر است. تعداد اجناسی که در دو ماه گذشته ترخیص شده برای چنین بازاری زیاد است. این هم از دیگر دلایلی است که کاهش قیمت گوشی را رقم‌زده است.

وی ادامه داد: برخی از شرکت‌ها پس از ۳۱ اردیبهشت‌ماه توانستند انبارهای خود را باز کنند و به همین دلیل کالای بیشتری وارد کشور شد و کمبودها را جبران کرد. اکنون بیش از ۱۰۰ شرکت کار واردات گوشی انجام می‌دهند و در ۲۰ روز گذشته با ثبت سفارش جدید در فروکش کردن قیمت‌ها نقش عمده‌ای را ایفا کردند.

وی در مورد دلایل حباب گرانی در ماه‌های اخیر در بازار تلفن همراه تصریح کرد: علت گران شدن موبایل در چند ماه گذشته به این دلیل نبود که مغازه یا شرکتی گران‌فروشی می‌کرد. شماری از دلال‌ها در دو ماه گذشته سعی کردند بخش عمده‌ای از کالاها را خریداری کنند تا با قیمت بالاتر به فروش برسانند، اما این حباب ترکید و قیمت‌ها کاهش یافت. همچنین در این مدت گوشی‌های مسافری و اتباع خارجه نیز به شکل قاچاق وارد بازار شد و بر اساس ارز آزاد به فروش می‌رسید. همین مساله نیز به گرانی گوشی دامن زد.

آرام افزود: افزایش ۳۰-۴۰ درصدی که چندی پیش رخ داد، بیشتر به عدم ارائه کالاها از سوی دلال‌ها مربوط بود. اکنون در بازار ۸۰ تا ۹۰ درصد انواع مدل‌های گوشی تلفن همراه موجود هستند. این در حالی است که در دو ماه گذشته شاید از هر برند ۱۰ درصد مدل‌ها در بازار خریدوفروش می‌شدندکه این موضوع، دست خریدار را کاملاً می‌بست./آی تی رسان


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876