چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

“زامبی ها” از سواحل چوبر سر برآوردند / فعلا مسئولان در دسترس نیستند!
گرفتن پرینت
کد خبر: 7066  |   تاریخ انتشار:27 آگوست 2016   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

photo_2016-08-22_12-24-56-300x225

به گزاش چوبر نیوز، کشورهایی که بیشترین میزان تولید زباله‌های شهری را نسبت به جمعیت خود دارند به ترتیب رده‌بندی شامل آمریکا، استرالیا، ایسلند، نروژ، سوییس، لوکزامبورگ، فرانسه، دانمارک، ایرلند و هلند هستند.
در این انبوه عظیم زباله‌ها، کاغذ، مقوا، بسته‌بندی‌های غذایی و پلاستیکی بیشترین حجم را دارند. اگر زمان را به قبل یعنی حدود ۵۰ سال قبل بازگردانیم حجم تولیدی زباله در آن زمان یک سوم دهه اخیر بوده است. این یعنی این که از آن زمان به بعد بشر به جای پیشرفت یاد گرفته که چطور زباله‌ بیشتری تولید کند. اما جالب است بدانید که همزمان با افزایش زباله در جهان روشهای مقابله با این معضل اجتماعی نیز رشد چشمگیری داشته است به طوریکه همه آن کشورهایی که در بالا بعنوان کشورهای بیشترین میزان تولید زباله نام برده شده اند، جزو پاکیزه ترین کشورها و شهرهای جهانند.

این پاکیزه گی در مقابل انبوه تولید زباله نشان از مدیریت موفق شهری این مکانهاست. مدیریتی که بر خواسته از تلاش خستگی ناپذیر ، پاسخگویی و وجدان بیدار مسئولان و هوشیاری مردم آن جامعه است. در این مقاله کوتاه با میزان هوشیاری و بیداری مردم ، خستگی مسئولان و وجدان بیدار یا خواب آلوده برخی مسئولان هم کار ندارم، اما آنچه برای یک خبرنگار مهم است پاسخگویی مسئولان در مقابل سوال خبرنگار و افکار عمومی است… وقتی یک شهردار ژاپنی بخاطر وجود یک ظرف پلاستیکی کوچک کنار خیابان محل عبور گردشگران استعفا میدهد ! از مدل جوابگویی برخی مسئولان در مقابل سوالم شگفت زده میشوم!

چند تصویر دلخراش بهمراه متنی سوزناک از وضعیت ساحل توریستی چوبر تالش، تلنگری شد برای وجدان نیمه خواب آلود من که پی این ماجرا را بگیرم.

نویسنده متن که امضای چند جوان تحصیلکرده چوبر را به انتهای دردنامه خود چسبانده بود، با گله مندی از مسئولان اجرایی شهر ساحلی چوبر نوشته : ” چند وقتی است زباله ها بمانند زامبی ها از خاک سواحل چوبر سر برآورده و به سمت بازار و منازل مردم در حرکتند. این موضوع آنجا دردناک است که هیچ کس پیگیر این معضل زیست محیطی در منطقه نیست و همه بیخیال از کنار آن میگذرند. حتی گاوها هم که در میان این زباله ها جولان میدهند، به آرامی سر تکان میدهند و رد میشوند…”

قصدم پیگیری این موضوع از مسئولان مرتبط بود . اولین زنگم به مسئولین محیط زیست منطقه تالش بود، انگار جلسه سنگینی بود که امکان پاسخگویی نداشتند . تماسهای بعدی من با وقت نماز و نهار و … موازی شد و آخر سر هم ” مشترک مورد نظر از دسترس خارج شد !” و رفت تو نو تو پیجینگ….

بناچار سراغ دیگر مسئولان حاضر در منطقه رفتیم، از شورای شهر گرفته تا شهردار و باقی افراد….

اما جوابهایی که از برخی افراد مسئول خودمان شنیدم فکر مقایسه با آن شهردار ژاپنی که از سر خجالت بخاطر وجود زباله در شهر از سمت خود استعفا داد و رفت، بکلی از ذهن و روح و اندیشه ام دور شد….

چرا؟؟!!! پس بهتره شما هم جواب این دوستان را بشنوید :

مسئولی که تاکید می کند نامش را در گزارش ذکر نکنم می گوید: “این کار مخالفان ماست که شبانه آشغالهای دیگر مناطق را میارند و در این مکان میریزند تا عملکرد ما را زیر سوال ببرند!!!  البته شما از من نشنیده بگیرید!!!! فردا برف و باران که بیاید هیچ یک از این آشغالها به چشم نمی آیند” (!!!)

مسئول دیگری که با رای مردم بر کرسی شورا نشسته و مسئول احقاق حق شهروندان خود است با  sms کوتاه فقط پیام میدهد : ” آقای شوکتی، لطفا از مسئول اصلی شهر (شهردار) دلیلش را بپرسید. من متخصص زباله نیستم!!”

در عجبم برخی ها در شعارهای رنگارنگ خود برای انتخابات شهر و شورا حاضرند کفش مردم کوچه و بازار را هم واکس بزنند اما دریغ از پاسخگویی در وقت اجرای مسئولیت!

ما را چه شده است ؟! مگر این میز چه دارد جز خدمت خالصانه و پاسخگویی در مقابل مطالبات مردم؟! این مردم افرادی را انتخاب کرده و بر سر پست گذاشته اند که دلسوزانه مجری و جوابگوی مشکلات و معضلات شهر خود باشند نه این که منتظر برف و باران تا مشکلات و معضلاتشان را بشورد و ببرد در خانه شان دپو کند!!!

چه خوب میشد مسئولی که توان اجرای کار و یا  قدرت و شهامت پاسخگویی را نداشت، حداقل شهامت استعفاء را داشت تا خیال افکار عمومی را راحت میکرد که بجای “رجکت” و رد کردن تماس، میدانستیم که حداقل اگر افراد توانمندی برای اداره جامعه محدود خود نداریم ، بجایش می توانیم یاد بگیریم که زباله کمتر تولید کنیم./ علیرضاشوکتی

url


برچسب‌ها:
 1. دردمند گفت:

  کجاست اون آقایی که برای خودنمایی کیسه پلاستیکی بدست میگرفت و کنار ساحل عکس یادگاری میگرفت که با پول شهرداری همه جا پخش کنه و بگه من زباله ها را جمع میکنم….

  آقای شهردار کجایی؟؟؟؟
  چرا سکوت.؟؟
  البته دوستان گرامی در سایت چوبر و انواع اقسام کانالها و گروهها هم یاران شورا و شهردار بیخال هستند که دایم تعریفشان را میکنند.
  آقاجان مگر بقیه شهر ها زباله ندارند؟ مگر ساحل ندارند؟ مگر در آنها مردم زندگی نمیکنند؟
  پس چرا اینگونه نیست؟
  صبها که برای ورزش به سمت ساحل میرم بوی زباله و آشغالهای کنار دریا از زندگی سیرم می کنه.
  شهردار پاسخگو باش! شهر را سیل برد.
  صد درود به شرف شهردار حویق !!! که گذاشت و رفت.

 2. دردمند گفت:

  شهر را سیل برد شهردار، پاسخگو باش!
  واقعا صد درود به شهردار حویق که گذاشت و رفت.

 3. دردمند گفت:

  آقای شهردار شهر را سیل برد لطفا پاسخگو باش.
  نکنه انتظار داری آدمهای چوبر هر نفر نفر یک دانه کیسه زبالا بردارند و بروند آشغال جمع کنند.
  آقای شهرداری این کوچکترین کاری است که باید انجام دهید. چرا اینقدر مون فعل و بی خیال؟
  شاید هم چون اصلیت چوبر نیستی آنقدر بی خیالی.
  آقای نویسنده سایت شما دیگر چرا؟
  چرا با اینجوری نوشتن آبروی چوبر را می بری؟
  اگر خانه ما آشغال جمع شده همه باید بدانند؟

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876