چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

زوج وفادار خجالتی یا طلای ناب چوبر
گرفتن پرینت
کد خبر: 3850  |   تاریخ انتشار:08 ژانویه 2015   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

kivi 2

 

به گزارش چوبر نیوز، وقتی اسم کیوی می اید همه یاد میوه ایی می افتیم که شبیه جوجه تیغی از سربازی برگشته است! ولی شاید کمتر کسی از ما بداند که پرنده ای هم به این اسم وجود دارد.

کشور نیوزلند پرنده ای کم نظیری دارد که تقریبا فقط در این کشور پیدا می شوند. اما کیوی (kivi) از همه معروف تر است و به عنوان نماد کشور نیوزلند شناخته می شود. کیوی قادر به پرواز نیست و بالهای ضعیفی دارد اما با وجود ظاهر بی دست و پایش، در هنگام دویدن از انسان پیشی می گیرد. او به اندازه یک مرغ رشد می کند و جثه ماده آن بزرگتر از نر است. کیوی در بوته زارها و علفزارهای نیوزلند زندگی می کند. این پرنده بجای پر موهای درشت و زبری دارد و بدنش برای حفاظت از این موها ماده ایی چرب تولید می کند که بویی شبیه به قارچ دارد و باعث می شود طعمه ی شکارچیان شود. این پرنده نوک درازی دارد که از آن برای خوردن حشرات و مواد غذایی استفاده می کند سوراخ بینی کیوی در انتهای نوک بلند و باریک پایینی آن قرار دارد.

سایت چوبر نیوز می افزاید: اگر بخواهم مرغ کیوی را فقط توی چند کلمه توصیف کنیم باید بگوییم، پرنده کوچولوی تپل و منقار دراز خجالتی که فقط یه بار عروسی می کند و در تمام عمر خود به همسرش وفادار می ماند. به دیگر سخن این پرنده ها اصولا تک همسری هستند! و وقتی یک زوج کیوی همدیگر رو انتخاب می کنند این رابطه می تواند تا بیست سال تداوم داشته باشد. شاید باورش کمی عجیب باشد اما مطلب زیر بریده ای از اطلاعات ثبت شده در ویکیپدیا در مورد این پرنده است :

باز هم جالب اینکه اندازه تخمهایی که کیوی می گذارد نسبت به هیکلش از همه پرنده های دنیا بزرگتر است. بطوریکه اندازه تخمشان حدودا شش برابر تخم مرغهای معمولی است. 

نکته جالب دیگر در باره این پرنده این است که انها خجالتی اند و شب ها از لانه خود بیرون می ایند و  اما خبر بد اینکه نسل کیوی ها به دلیل نابودی زیستگاه و تغییر عادات غذایی شان در حال انقراض است.

البته آخرین آزمایشهای DNA که توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شده نشان میدهد جد بزرگ این پرنده ها Emu (شترمرغ استرالیایی) بوده که بعد از ورودشان به نیوزیلند دچار تغییرات اساسی شده و به این شکل درآمده اند. 

بر اساس این گزارش هرچند هیچ نمونه ایی از این پرنده در مناطق مختلف ایران و حتی خاورمیانه دیده نشده است اما کشت و پرورش نوع میوه ایی آن که بی شباهت به خود مرغ کیوی نیست،در چوبر به طلایی ناب و گرانبها تبدیل شده است و خوشبختانه باعث اشتغالزایی عده ایی نیز شده است. حال باید منتظر ماند و دید آیا پای مرغ کیوی نیز به چوبر باز می شود یا نه؟!

kivi 1

 

 

 

 

kivi

 

 


برچسب‌ها:
 1. مهناز گفت:

  ای جانم کیوی جان.
  جیگر منی …
  ولی آرتیمیسا خانم من از همه کارات بدم میاد الا این یکی.

 2. منصور گفت:

  سلام از دوستان چوبری کسی هست که تو پلیس راه آشنا داشته باشه؟من یه مشکلی دارم اگه آشنا دارین همین جابگین

 3. نسترن گفت:

  ارمیتیسا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اخه جناب خانو دوست دارم

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876