چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

انتظار ۲۰ میلیون تنی قطار آستارا
گرفتن پرینت
کد خبر: 9982  |   تاریخ انتشار:16 دسامبر 2022   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

پروژه ریلی ۱۶۲ کیلومتری رشت- آستارا در صورت تکمیل با تامین اعتبار ۲۰۰ هزار میلیارد ریالی نقش مهمی در تحقق هدف ۲۰ میلیون تن ترانزیت کشور دارد.

به گزارش چوبر نیوز، راه‌آهن رشت- آستارا به عنوان یکی از ۵ پروژه اولویت‌دار ریلی کشور برای تکمیل ۱۶۲ کیلومتر طول دارد و ۱۰ کیلومتر ابتدایی مسیر به صورت دو خطه در قالب قطعه (۵- الف) راه‌آهن قزوین- رشت- انزلی در حال اجراست.

این پروژه از سال ۱۳۸۴ آغاز شده و تاکنون به دلیل وجود برخی موانع به ۵ درصد پیشرفت فیزیکی دست یافته است.

از جمله مشکلات موجود بر سر راه این پروژه وجود زمین‌های ارزشمند کشاورزی در مسیر احداث است که به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تملک اراضی نیاز دارد.

۵۰ درصد مسیر راه‌آهن رشت- آستارا نیازمند احداث پل

 حدود ۵۰ درصد مسیر راه‌آهن رشت- آستارا به احداث پل نیاز دارد که برای ۵۲ کیلومتر آن طراحی پل انجام شده است.

راه‌آهن رشت- آستارا کلیدی‌ترین پرژه ریلی کشور شناخته می‌شود چرا که امکان گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و کشورهای اروپایی از طریق راه‌آهن جمهوری آذربایجان تا بنادر باطومی و پوتی دردریای سیاه را فراهم می‌کند.

این خط ریلی تکمیل کننده کریدور شمال به جنوب بوده و ایران را به ریل آذربایجان، روسیه و اروپای شرقی متصل می‌کند و به این ترتیب تکمیل این خط ریلی عواید زیادی از طریق ترانزیتی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

امکان ادامه طرح و اتصال آن به راه‌آهن مازندران و توسعه حمل و نقل محلی و منطقه‌ای در اهداف این طرح قرار دارد.

از دیگر اهداف طرح می‌توان به نزدیکی استان گیلان با تهران و توان ایجاد تسهیلات ترابری بوسیله احداث راه‌آهن بین آستارا- تهران جهت حمل ونقل کالاهای وارداتی و صادراتی اشاره کرد.


برچسب‌ها:
  1. goodwin am گفت:

    Waiting for news

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876