چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

افزایش قیمت زمین در غرب گیلان
گرفتن پرینت
کد خبر: 9942  |   تاریخ انتشار:10 آگوست 2022   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

گردشگرانی که زمانی مناطق شمالی را برای گردش انتخاب می کردند، حالا خود در شمال ویلا دار شده اند.

به گزارش چوبر نیوز، چند وقتی است که برخی گردشگران و سرمایه داران در غرب گیلان پا گرفته اند و با خرید و ساخت ویلا و مجتمع های گردشگری اقدام به جذب توریست و گردشگر می کنند و از بومیان محلی بعنوان کارگر در مجتمع های خود استفاده می کنند.

در نگاه اول شاید این کار برای اقتصاد منطقه خوشایند باشد و تحولی مثبت در رونق کسب و کارها باشد، اما با نگرشی عمیق تر به راحتی میتوان آینده این مناطق را هم مثل بخشهای مختلف مازندران شلوغ و اشباع شده دید.

زمین های کشاورزی و سواحل دریا که که طول زمان به نوعی تغییر کاربری داده شده اند حالا مستعد و آماده ویلا سازی در بین برخی املاک و سوداگران زمین دست بدست میشود و هر سال از مزارع کشاورزی کم شده و به مزارع ویلاسازی افزوده می شود.

عکس تزئینی است

بخشهای مختلف تالش، شهر سرسبز شمال که به قلعه عقابها مشهور است، حالا به سرزمینی طلایی برای دلالان زمین تبدیل گشته و قیمت برخی مناطق ارتفاعات آن تا متری ۵۰۰ تومان هم معامله می شود.

در مناطق محدوده شهر(بخش طولارود) زمین هایی با قطعه بندی ۲۰۰ متری و بیشتر، به قیمت ۵ الی ۷ میلیون تومان معامله می شود.

فروش این اراضی هرچند قانونی و طبق سند رسمی بفروش می رسد اما نگرانی برخی افراد بومی از گسترش ویلا سازی و بعضا تفاوت فرهنگی برخی مالکان غیر ساکن در فضاهای عمومی، است که بیم تغییر هویت فرهنگی و اخلاقی منطقه را در کنار کاهش مزارع و جنگلها را بیشتر می کند.

یکی از افراد محلی در ارتفاعات چوبر به خبرنگار چوبر نیوز می گوید: “سالها پیش افراد زیادی بعنوان گردشگر به اینجا می امدند و خود ما از آنها پذیرایی می کردیم، و چون قیمت زمین ارزان بود در همین جا زمینی با متراژ بالا خریداری کرده و بعد بصورت قطعه بندی به دیگران فروختند و حالا برخی گاها ساکن می شوند و یا به دوستان خود روزانه اجاره می دهند.”

محمد حسن، همسایه او در تایید حرفهای وی می گوید: “خرید و ساکن شدن افراد ذاتا بد نیست و برای ما هم مفید است، اما رواج فرهنگ وارداتی ممکن است بعدها گریبانگیر افراد محلی و بومی هم بشود که بنظرم خوب نیست.”

حیدری، ساکن ساحل دریا که خود در کار فروش ملک است می گوید:” استقبال سرمایه گذاران باعث رونق منطقه شده و همین امر سبب افزایش قیمت ملک در سواحل دریا و حتی مناطق کوهستانی شده که بنظرم برای مردم منطقه هم باید مناسب و مفید باشد”

عکس تزئینی است.

تجربه ثابت کرده افزایش قیمت دلیلی بر توقف فروش واشباع مناطق ساحلی و کوهستانی و یا سبب رشد ویلا سازی در این مناطق نخواهد بود، چرا که افزایش قیمت نه تنها سبب جذب افراد بیشتر بلکه فعالیت دلالان و سوداگران زمین را هم بیشتر می کند.

بنابراین در کنار جدیت ارگانهای مسئول درحفظ منابع طبیعی و کشاورزی، آگاهی مردم محلی نیزدر حفظ طبیعت بکر و معروف منطقه تالش بی تاثیرنخواهد بود.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876