چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

توسعه فضای گلخانه‌ای در گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است
گرفتن پرینت
کد خبر: 8847  |   تاریخ انتشار:13 آوریل 2019   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی گیلان با بیان اینکه توسعه فضای گلخانه‌ای در گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است گفت: در چهار سال اخیر موفق نشدیم هیچ پیشرفتی در انتقال پروژه‌های احداث گلخانه به بخش خصوصی داشته باشیم.

به گزارش چوبر نیوز به نقل از تسنیم، مختار مهدی‌زاده در نشست بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های مجتمع‌های گلخانه‌ای استان گیلان در رشت اظهار داشت: شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان زیرمجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت کشور است و همانند ساختار شهرک‌های صنعتی فعالیت دارد.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه این شرکت در سه محور شیلات دامپروری و گلخانه فعالیت دارد گفت: این شرکت از شرکت‌های توسعه‌ای بخش کشاورزی کشور بوده و کاملاً دولتی است اما از عواید بخش خصوصی نیز بهره می‌برد.

وی با اشاره به اینکه این شرکت در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به وجود آمده و برای بخش کشاورزی کشور بسیار حائز اهمیت است تصریح کرد: بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری از منابع موجود از جمله دلایل ضرورت وجود شرکت شهرک‌های کشاورزی است.

مهدی‌زاده با بیان اینکه ایران کشور خشکی بوده و بحث بحران آب در کشور جدی است خاطرنشان کرد: میزان نزولات آسمانی در آن زیاد نیست از همین رو احداث و توسعه گلخانه جهت بهره‌وری از منابع موجود برای وزارت جهاد کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان افزود: میزان بارندگی در ایران ۱٫۳ میانگین جهانی است و در استان گیلان نیز با وجود بارندگی‌های زیاد، زمان و مکان بارش‌ها مناسب نیست و از همین رو مسئولان بخش کشاورزی در کشور از دهه ۸۰ به فکر احداث و توسعه گلخانه افتادند.

وی با بیان اینکه هر گلخانه می‌تواند تقریبا ۱۰ برابر فضای بیرونی محصول تولید کند تصریح کرد: وجود گلخانه‌ها از نظر افزایش میزان بهره‌وری از منابع موجود، کاهش قیمت تمام شده و تولید محصول با کیفیت و مقرون به صرفه، بسیار اهمیت دارد.

مهدی‌زاده با اشاره به روند افزایش جمعیت در کشور و کاهش میزان منابع موجود خاطرنشان کرد: حرکت به سمت تولید محصول در محیط‌های کنترل شده مثل گلخانه ضروری است؛ حدود ۳ میلیون هکتار گلخانه در سطح دنیا داریم که ۲٫۵ میلیون آن در چین وجود دارد.

وی تصریح کرد: حدود ۴۰۰ هکتار گلخانه در گیلان وجود دارد که با توجه به برنامه‌ریزی‌های جهاد کشاورزی برای افزایش فضای گلخانه در کشور، می‌بایست عقب‌ماندگی استان گیلان در این زمینه را جبران کنیم.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان گفت: در استان گیلان مجموعاً هزار و ۸۲۹ هکتار برای کشت سبزیجات و صیفی‌جات در فضای باز داریم که می‌توان این مقدار را به طور کامل به محیط‌های کشت مثل فضای گلخانه‌ای انتقال داد.

مهدی‌زاده ضمن اشاره به حل مشکل فصلی بودن تولید محصول در فضای گلخانه‌ای خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فواید فضای گلخانه‌ای برای تولید محصول، صرفه جویی در مصرف آب است زیرا هر هکتار گلخانه معادل ۱۰ هکتار فضای باز محصول تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه صومعه‌ سرا، فومن، بندر انزلی، شفت، رضوانشهر و سیاهکل به عنوان مناسب‌ترین شهرستان‌ها برای احداث گلخانه در گیلان شناخته شدند افزود: با توجه به آب و هوای گیلان و نیاز ۸۰ درصدی به رطوبت در فضای گلخانه‌ای، هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی استان گیلان گفت: در چهار سال اخیر موفق نشدیم هیچ پیشرفتی در انتقال پروژه‌های احداث گلخانه به بخش خصوصی داشته باشیم و امیدوارم با همکاری مسئولان استان گیلان بتوانیم سرمایه بیشتری از بخش خصوصی در این زمینه جذب کنیم.

به گزارش تسنیم برخی از حاضران در این جلسه از عدم برنامه‌ریزی و اتخاذ سیاست درست در حوزه تولید توسط دولت گله کردند و از مهدی‌زاده خواستند که سرمایه‌ها را در اختیار افرادی قرار دهند که سواد، تخصص و توانایی استفاده از پول در جهت تولید محصول با کیفیت‌تر را داشته باشند.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876