چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

گردشگری دریایی؛ سودآور ناشناخته
گرفتن پرینت
کد خبر: 8663  |   تاریخ انتشار:08 ژانویه 2019   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

به گزارش چوبر نیوز به نقل از ایرنا، گردشگری دریایی و ساحلی یکی از پربازده ترین و سود آورترین حوزه گردشگری در جهان محسوب می شود که کشورهای زیادی با مطالعه و شناخت از آن سعی کرده اند از ظرفیت های موجود در راستای تقویت سرانه ملی، افزایش قدرت اقتصادی و کسب درآمد بهره بگیرند.

توسعه ورزش های آبی – ساحلی همچون موج سواری، شنا، قایقرانی، غواصی، فوتبال و والیبال ساحلی، برپایی تورهای دریایی وهمچنین حمل و نقل دریایی از جمله برنامه های گردشگری دریایی ساحلی است که می تواند در جذب گردشگر و رونق تجارت دریایی بسیار موثر باشد.
گردشگری می تواند درآمدی فراتر از فروش نفت را داشته باشد و کشورهایی که از نعمت دریا بهره مند هستند، تلاش دارند تا با ایجاد جزیره های مصنوعی در سواحل از مزایای اقتصادی این صنعت بهره مند شوند، در صورتی که استان هرمزگان با بهره مندی از ۱۴ جزیره مسکونی، تجاری و غیره همچنان در این صنعت می لنگد.
کشورهای حاشیه خلیج فارس با داشتن سهم اندکی از دریا، با برنامه های مختلف و متفاوت توانسته اند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب و کسب درآمد کنند و در واقع رقیب جدی در حوزه گردشگری برای ایران و شهرهای ساحلی باشند اما با این حال بیشتر ظرفیت های حوزه دریایی و ساحلی در کشور ما و شهرهای دریایی از جمله هرمزگان ناشناخته، ناکارآمد و بدون استفاده مانده است.
آبهای نیلگون خلیج فارس به عنوان بهترین و بیشترین ظرفیت سرمایه گذاری در صنعت گردشگری دریایی ایران است که می توان با مدیریت آن در جهت آماده سازی زیرساخت های گردشگری از هر مترمربع و هر کیلومتر نوار ساحلی آن درآمدها کسب کرد و بازار اشتغال را رونق بخشید.
اما سهم اقتصادی و درآمدی هرمزگان و شهرهای ساحلی آن که طولانی ترین ساحل خلیج فارس را دارد و یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز آبی، ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر نوار ساحلی، ۸۰ هزار کیلومتر گستره آبی و ۱۴ جزیره مهم و حساس را به خود اختصاص داده است، بسیار کمتر از دیگر همسایگان جنوبی است.
خلیج فارس علاوه بر اهمیت جغرافیایی و راهبردی با برخورداری از زیستگاه انواع آبسنگ های مرجانی، لاک پشت ها، دلفین ها، نهنگ ها، جلبک ها وعلف های دریایی، جنگل های حرا، همچنین بندرهای تاریخی، زیستگاه پرندگان، اسکله های تفریحی، لنج سواری و مدرن ترین تفریحات دریایی و آبی در جزیره هایی همچون قشم و کیش یکی از مطبوع ترین نقاط دنیا برای گردشگران دریایی است.
در گردشگری دریایی و ساحلی همچنین باید زمینه ای ایجاد شود که گردشگران و مسافران علاوه بر استفاده از مزیت های دریا و ساحل با فرهنگ، آداب و رسوم و خلق و خوی جزیره نشینان آشنا شوند که با استفاده از تسهیلات، خدمات ساحلی، خرید اقلام و صنایع دستی منافع اقتصادی خوبی را نصیب جزیره نشینان و ساحل نشینان شود و از این طریق تقویت اقتصادی، توسعه و آبادانی در این مناطق حاصل می شود.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876