چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

تسهیلات دولتی به کشاورزان برای اجرای ابیاری نوین
گرفتن پرینت
کد خبر: 8625  |   تاریخ انتشار:12 دسامبر 2018   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری گفت: ۲ میلیون و ۶۰ هزار هکتار از اراضی آبی کشاورزی کشور تاکنون به شبکه های نوین آبیاری مجهز شده اند.

به گزارش چوبر نیوز به نقل از ایرنا، عباس زارع روز چهارشنبه در نشست «بررسی ابعاد روند توسعه سامانه های نوین آبیاری با هدف پایداری منابع پایه و تولید» که در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در کرج برگزار شد، افزود: این طرح از سال ۱۳۶۹ در کشور آغاز شده و اکنون نیز ادامه دارد.
وی اظهار داشت: طرح توسعه شبکه های نوین آبیاری یکی از طرح های موثر و مفید برای مدیریت خوب منابع آب و خاک است.
زارع گفت: در اجرای این طرح می توانیم حفظ پایداری منابع آب وخاک را داشته باشیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: اجرا وتوسعه این طرح مورد تاکید مقام معظم رهبری، مجلس و دولت است و در اولویت وزارت جهاد کشاورزی است.
وی ادامه داد: این طرح یکی از مصوبات اقتصاد مقاومتی است که بر اساس مصوبه این ستاد مکلف هستیم این طرح را در کشور توسعه دهیم.
زارع بیان داشت: از ۸٫۷ میلیون هکتار اراضی آبی کشاورزی در کشور تا کنون در اراضی سنتی یک میلیون و ۸۶۰ هزار هکتار و در اراضی مدرن هم حدود ۲۰۰ هزار هکتار به شبکه های نوین آبیاری تجهیز شده اند که در مجموع ۲ میلیون و ۶۰هزار هکتار اراضی آبی کشورزیر پوشش طرح رفته است.
***رکوردشکنی اجرای طرح شبکه های نوین آبیاری در سال ۹۶
مشاور وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: سال گذشته در اجرای شبکه های آبیاری نوین شاهد رکوردشکنی بودیم به طوریکه در اراضی سنتی ۳۰۲ هزار هکتار با ۱۸ هزار و ۲۱۵ پروژه طرح اجرا شد.


زارع گفت: ۱۸۰ هزار هکتار از این میزان تا پایان سال گذشته به بهره برداری رسید و ۱۲۰ هزار هکتار آن به سال جاری موکول و انجام شد.
وی افزود: این عدد نشان دهنده این است بر اساس دستور العمل ها و ضوابط فنی و مهندسی طرح را اجرا کردیم ولی بایستی یک بازنگری در آن نیز داشته باشیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: با توجه به ضرورت کشور در ارتباط با استفاده بهینه از منابع آب و خاک نشستی را با حضور اساتید دانشگاه های معتبر سراسر کشور، محققان، صاحبنظران، مشاوران و دستگاه هایی که به نوعی با آب و یا برنامه ریزی آب سر و کار دارند، ترتیب دادیم.
وی گفت: در این نشست روند فعلی طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری را مورد بررسی قرار دادیم تا اگر راهکارهای تکمیلی و یا نقایصی وجود داشته از نقطه نظرات و تخصص و توانمندی دانشگاهی برای برطرف کردن آن استفاده کنیم و در آینده نقشه راه را بر اساس اصول علمی و تحقیقاتی کامل بحث توسعه را داشته باشیم.
مجری طرح شبکه های نوین آبیاری ادامه داد: طبق مصوبه فرماندهی اقتصاد مقاومتی سالانه ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی آبی کشور بایستی به این شبکه ها تجهیز شوند به شرطی که سهم کمک دولت که طبق قانون مشخص شده تامین اعتبار شود.
زارع گفت: امسال تجهیز ۲۱۷ هزار هکتار اراضی آبی کشور به شبکه های آبیاری در دستور کارقرار گرفته که تاکنون ۸۷ هزار هکتار آن محقق شده ومابقی تا پایان سال اجرا می شود.
وی همچنین به تسهیلات ارایه شده دولتی به کشاورزان برای اجرای این طرح ها اشاره کرد و افزود: در سال جاری یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب شده است که ۴۳ درصد آن تا کنون تخصیص داد شده است.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری اضافه کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه اجرای سالانه ۴۰۰ هزار هکتار از این طرح پیش بینی شده ولی در همان برنامه ۸۵ درصد هزینه اجرا توسط دولت باید پرداخت شود.
وی گفت: تامین این اعتبار مقداری برای دولت سنگین است ولی خوشبختانه در کشور توان فنی و اجرایی کشور سالانه ۴۰۰ هزار هکتار با وجود هزار و ۶۵۰ پیمانکار صلاحیت دار و ۳۵۰ مشاور صلاحیت دار و ۴۰۰ تولید کننده مجاز در کشور وجود دارد که هیچگونه نگرانی از نظر ظرفیت فنی و اجرایی وجود ندارد.
زارع افزود: خوشبختانه در ارتباط با متقاضی با توجه به شناختی که بهره برداران پیدا کرده اند و با محدودیت های منابع آب باعث شده که به اندازه کافی متقاضی برای اجرا داشته باشیم.
ایران حدود ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی آبی و دیم دارد.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876