چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
کشاورزی:
آغاز شخم زنی زمین های شالیکاری چوبر
گرفتن پرینت
کد خبر: 7816  |   تاریخ انتشار:09 مه 2017   |   نویسنده: علیرضا دبیری

به گزارش چوبر نیوز هر ساله با آغاز بهار کشاورزان چوبری نیز همزمان با سایر هم استانی های خود ، با شخم زدن زمین های کشاورزی آن را برای شالیکاری اماده میکنند.

از فواید شخم زنی:

روش های مبارزه با علف های هرز شخم زدن صحیح است و طبق تحقیقات انجام شده نقش اصلی شخم زدن نابود کردن علف های هرز و کاهش تولید آن ها در خاک است که در مقابل تولید محصول را شاهد خواهیم بود.

تقریبا از اواسط اردیبهشت ماه شالی کاران زمین های خود را برای کاشت، شخم زنی می کنند. که تازه این اول راه است چرا که بعضی از زمین ها به علت سفت بودن دوبار شخم زنی می شوند که دارای سختی و مشقت فراوانیست.

بعد از اتمام شخم زنی زمین را آبیاری میکنند تا برای شالیکاری مناسب شود، آبیاری زمین هم سختی های خودش را دارد برخی از کشاورزان در کنار زمین های خود چاه هایی حفر کرده اند که با آن زمین های خود را آبیاری میکنند و برخی ها هم از جوی آبهایی که در کنار زمین در حال جاری شدن هستند زمین خود را سیراب می نمایند.
وقتی زمین شرایط لازم کاشت را پیدا کرد خانواده ها با کمک هم شروع به کاشت میکنند زیرا کاشت عملی گروهی است و به تنهایی امکان پذیر نیست.

تازه سختی راه بعد از این هست زیرا باید از شالی ها مراقبت شود آبیاری به موقع، کود دادن، محافظت در برابر آفات و پردندگانی  که در این فصل بزرگترین منبع غذاییشان همین زمین های کشاورزی است.
بعد از ین مرحله میرسیم به برداشت سخت ترین مرحله ولی لذت بخش، چون کشاورز منتظر همین مرحله است تا زحمات خود را درو نماید. در گرمای شدید تابستان مشغول درو کردن میشوند عرق ریزان ولی با لبخند، درو کردن هم مانند کاشت کاری گروهیست.
معمولا فرزندان کوچک خانواده مشغول رساندن غذا و آب برای دیگر اعضای خانواده که در حال درو کردن هستند می باشند، دخترها هم در خانه مسئول درست کردن غذا، پسر های بزرگ خانواده هم به همراه پدر و مادر در مزارع مشغول برداشت محصول.
بعد از گذراندن این همه مشقت ، کشاورزان محصول خود را  با دستگاه خرمنکوب میکنند تا برنج از ساقه جدا شود بعد راهی کارخانه میکنند تا غربال گردد به دست عموم مردم کشور برسد.


دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876