چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
محب الله قلی پور، کارافرین نمونه کشوری:
موفقیت هایم را مدیون لطف خدا،اراده خودم و تدبیر و توصیه های هاشمی رفسنجانی میدانم
گرفتن پرینت
کد خبر: 7793  |   تاریخ انتشار:22 آوریل 2017   |   نویسنده: علیرضا یوسفی و ماهان فرزانه

 • کمتر کسی را می توان در چوبر و حتی منطقه پیدا کرد که نام قلی پورها را بشنود و برترین کارآفرین نمونه کشوری را نشناسد. کارآفرینی که به تنهایی با راه اندازی چندین بنگاه اقتصادی کوچک و بزرگ علاوه بر ایجاد زمینه اشتغال برای جوانان منطقه، نام چوبر را در سطح کشور بر سر زبانها انداخته است. محب الله قلی پور نه تنها یک کارآفرین برتر کشور است بلکه با همان تدبیر و هوش و ذکاوت بی مثال خود، ارتباط نزدیک و صمیمانه ایی با اکثر سیاستمداران طراز اول کشور داشته و از این ارتباط همواره در جهت خدمت به مردم منطقه بهره گرفته است. گفتگوی زیر حاصل ۲ ساعت گپ صمیمانه تیم خبری چوبر نیوز و چوبر حواشی با این کارآفرین برتر کشور است.

چگونه خود را به مردم معرفی می کنید؟

من محب الله قلی پور،اهل و ساکن چوبر، کارآفرین در شهرک صنعتی تالش که با راه اندازی بنگاه تولیدی -توزیعی و خدماتی در امر ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه و همچنین توسعه شهرک صنعتی تالش فعالیت میکنم.

در زمان شروع کار چند سال داشتید و در حال حاضر چند سال است که در این حرفه فعالیت میکنید؟

من بعد از اتمام دوره خدمت سربازی در بخش های مختلف اداری و دولتی مشغول به کار شدم. بعد از بیست و چهار سال سابقه در شرکت شیلات ایران، با راه اندازی نخستین کارگاه تولیدی – خدماتی، فعالیت در بخش خصوصی را آغاز کردم و حدود بیست سال است که در بخش خصوصی اعم از ایجاد شرکت سهامی سیلندر پرکنی چوبر گاز تالش جهت خدمت رسانی به مردم تالش،ماسال،شاندرمن و رضوانشهر مشغول فعالیت بودم و حدود ده سال هم در بخش تولید گونی و ایجاد کارخانه تولید نخ و گونی بافی به کار مشغولم.

در شروع کار چند نفر با شما همکاری می کردند و در حال حاضر چه نیرو دارید؟

واقعیت امر این است که من خیلی از کسی کمک نگرفته ام و تمام این کارها را به تنهایی و با تفکرات و تدبیر هایی که از شخصیت های بزرگ کشوری از جمله مرحوم آیت الله رفسنجانی اموخته بودم انجام دادم. و الحمدولله نتایج خوبی هم گرفته ام که مسیر موفقیت های بعدی را برایم هموارتر کرده است. توکلم همیشه بخدا بوده و کارها را صبر و حوصله انجام میدهم.

آیا خود را فرد موفقی می دانید؟

من به جرعت میتوانم بگویم یکی از موفق ترین انسان های کشور چه از نظر فکری،چه از نظر کارآفرینی و ایجاد اشتغال هستم. در کل آدم موفقی هستم چرا که متکی به مادیات نبوده ام و کارم را دست خالی شروع کردم و خدا را شکر موفق هم بوده ام. من اصلا با سرمایه ایجاد اشتغال نکردم بلکه از منهای صفر شروع کردم و اکنون هم که به اینجا رسیده ام فقط با لطف خدا و داشتن نیت پاک و صادقانه در انجام کار و خدمت به مردم بوده است.

رمز موفقیت خود را در چه مواردی میدانید؟

رمز موفقیت بنده در مرحله اول خدا ترسی،در مرحله دوم عشق به خدا و خلق خدا میباشد. خدا ما را خلق کرده و به ما نیرویی عطا کرده که ما کار کنیم و خود را وقف خدا کنیم و اگر انچه به ما عطا کرده بروز ندهیم، ما فردا هم به خدا جوابگو هستیم و هم به خلق خدا . و من به طور اساسی و اصالتا رمز موفقیت را در خداترسی میبینم. اینکه خدا را در همه حال ناظر بر اعمال خود می بینم و به قدرت لایزال او ایمان و اطمینان دارم.

آیا در شروع کار تجربه مرتبطی داشته اید؟

من ابتدا در تاسیسات سیلندر پرکنی مقداری تجربه داشتم چون قبل از آن کارمند اداره بودم و همانطور که همه میدانند هیچ کس در مرحله اول تجربه کاری که میخواهد انجام بدهد را ندارد،بلکه با هوشمندی میتواند از دیگران بیاموزد.

تا چه اندازه اطرافیان در پیشبرد اهدافتان موثر بودند؟

اطرافیان خیلی موثر نبودند ولی پس از دایر کردن کارها،نیرو های بسیار خوبی داشتیم و از نظر بعد فنی و مکانیکی بسیار موثر بودند ولی از نظر اقتصادی از کسی بهره نگرفتم و کسی مرا راهنمایی نکرد.

آیا ریشه هایی از علاقه به این شغل را در کودکی تان نیز سراغ دارید؟

۸-من در کودکی همیشه علاقمند به توسعه اقتصادی بودم . من از زمان دبیرستان در تابستان که درس نبود بعضی کارهای اقتصادی کوچک را انجام می دادم و در سه ماه تابستان، درامد لازم برای نه ماه را تهیه میکردم . من از ابتدا علاقه بیشتری به کارکردن در بخش خصوصی و ایجاد اشتغال را داشتم تا کارکردن در بخش دولتی.

آیا تحصیلات شما در کارتان موثر بوده است؟

بله، تحصیلات در کار حرف اول را می زند. شما باید دانایی لازم را داشته باشید و به عبارتی علاقه به درس در دل داشته باشید،نه علاقه به درس تئوری بلکه علاقه به فراگیری علم و دانش، و سپس بکارگیری آن علم و دانش در کاری که به ان علاقه دارید.
در یک جمله، سواد یعنی کسانی که میخواهند در کشور پیشرفت کنند لازمه اول این است که زبان و ادبیات را بلد باشند، همچنین کسی که زبان انگلیسی نداند مانند یک بیسواد است.

چه عاملی باعث شده است به این کار علاقمند شوید؟

من همیشه فکر می کردم، کاری که میتونیم انجام بدهیم را چرا انجام ندهیم، این تفکر اصلی من است،من قبلا بسیار عجول بودم و با خود میگفتم چرا کاری که باید یک ماه بعد انجام دهم اکنون انجام ندهم و بسیار عجول بودم. من چنین تفکراتی داشتم و این تفکرات را خدا به من داده بود و لذا من هم دنبال این افتادم که به همنوعان خود کمک کنم.

چطور کارافرین نمونه شدید؟

ما اصلا در فکر نمونه گری نبودیم بلکه فقط در فکر اشتغال در قالب های استاندارد بودیم. مدیران موفق باید برنامه ریزی کنند و به موقع تصمیمات حیاتی و شجاعانه بگیرد. یک مدیر موفق مثل ناخدای یک کشتی است که در مشکلات و طوفانها آنرا به درستی و سلامت هدایت می کند. بنظرم یک مدیر باید مدبر و منصف باشد حقوق پرسنل را سر موعد بدهد ، آینده نگری کند و مشکلات را پیش بینی کند  تا بعد از پنج یا ده سال کارخانه نخوابد. ما هم سعی کردیم با در نظر گرفتن استانداردها به فکر تولید با کیفیت، و رضایت مشتری و همچنین آسایش و رضایت پرسنل باشیم. و مسئولین هم با بررسی اینکه ما اساسی فکر کردیم و نیروهای دائمی گرفتیم، تشخیص دادند که ما نمونه هستیم که از ما بعنوان کارآفرین تقدیر کردند.

آیا تا به حال شکست خورده اید؟
من اصلا از اولین روز مدرسه و خدمت سربازی و تا الان که ایجاد اشتغال میکنم شکست نخورده ام،چون همیشه برنامه ریزی کردم و فکر زیادی به خرج دادم و آینده نگری و … را در کنار هم گذاشتم تا بتوانم از شکست خود جلوگیری کنم.

چقدر با چوبرنیوز اشنایی دارید؟
من با چوبرنیوز اشنایی ندارم، راستش اولین بار است که اسمش را شنیدم.

در پایان اگر نقطه نظراتی دارید که در سوالات مصاحبه بیان نشده بود بفرمایید

سوالات بسیار خوب و ارزنده بود و من از شما تشکر ویژه دارم و آرزو دارم خدا به شما توفیق بدهد و انشاءلله در مراحل بالاتر موفق باشید.

 


برچسب‌ها:
 1. مهناز گفت:

  آدم خودساخته به این میگن. سوالات خیلی کوتاه بود باید بیشتر می پرسیدین .
  نظرشو در مورد شهر و شهردارهای بیگانه نگفت؟

 2. مبینا گفت:

  ایشون مرد شریفی هستند انشاالله به امید موفقیت همه چوبری های عزیز بخصوص جوانان

 3. فیروز.ن گفت:

  مگه میشه آقای قلیپوررانشناسیم.همیشه ارزوداشتم مثل ایشون فردی موفق وکارآرآفرین باشم

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876