چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

خوشحالم که بهترین مهد کودک شهرستان را در چوبر داریم
گرفتن پرینت
کد خبر: 7297  |   تاریخ انتشار:28 نوامبر 2016   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

 photo_2016-11-27_14-23-31

بسیاری از پدران ومادران تا اسم مهدکودک را میشنوند به یاد اولیا کارمند میافتند. در حالیکه مهد کودک صرفا جایی نیست که کودک  چند ساعت بازی کند و برگردد خانه، بلکه جایی برای آموزش و اجتماعی شدن کودک است. بچه ای که مهد میاد از نظم و انظباط خاصی برخوردار است. برنامه خواب و خوراک کودک به طور منظم از یه روش و قاعده خاصی پیروی میکند. راحتتر اجتماعی میشود و اعتماد به نفس بالاتری دارد. مستقل تر میشود و مسولیت پذیرتر. درحالی که مطالبی که در منزل به صورت پراکنده یا به طور غیر علمی مادر به فرزندش میاموزد تاثیر زیادی روی بچه ندارد. بچه ای که مدام در خانه هست به شدت به مادر وابسته شده و در هنگام رفتن به مدرسه به شدت دچار اضطراب جدایی میشود در برقراری ارتباط با همسالان خود گاهی دچار مشکل میشود.

اینها بخشی از صحبتهای چوبر نیوز با مدیر و موسس نخستین مهد کودک شهر چوبر است که اخیرا در رده بندی بهترین مهد کودکهای شهرستان تالش، با کسب امتیاز بیشتر جزو بهترین  مهد کودکهای شهرستان شده است.

نام کامل خود و میزان تحصیلات و سابقه کار با کودکان را بفرمایید؟

اعظم فرزانه هستم کارشناسی رورانشناسی عمومی دارم در حال حاضر هم دانشجوی ترم سه کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی می باشم. و مدت ۶سال هست که افتخار خدمت گذاری به همشهریان عزیزم بعنوان مدیر و موسس اولین مهد کودک نصیبم شده است.

آیا رشته شما مرتبط با کودکان بوده یا بر حسب علاقه به این کار مشغولید؟

بله من روانشاسی خوانده ام و علاقه خاصی به بچه ها دارم چون دنیای بچه ها یه دنیای خاصی هست خیلی دوست داشتم با بچه ها وقت بگذرونم بخاطر همین دنبال همین کار رفتم و شکر خدا موفق شدم مجوز مهد کودک را بگیرم .

نام و مشخصات کامل مهد خود را بفرمایید؟

مهد کودک ستارگان در خیابان امام رضا (ع) روبه روی دبیرستان دخترانه است.  که از اول خرداد ماه به این مکان اومدم و فعالیتم را در این مکان ادامه میدهم.

امکانات مهد شما نسبت به شهرهای بزرگ در چه سطحی است؟

ببیند هرچقدر برای یک مهد تجهیزات و وسایل آموزشی و بازی فراهم آوریم باز هم نیاز هست تا بیشتر بشه. من سعی کردم تا اونجایی که میتوانم و در توانم هست امکاناتم را بهتر و بیشتر کنم .
شکر خدا دوسال پیش اداره بهزیستی طی درجه بندی هایی که نسبت به امکانات و وسایل بازی و آموزشی مهدکودک ها انجام میداد در شهرستان تالش وحومه سه تا مهدکودک امتیاز کسب کردن که مهدکودک من با توجه به بازدیدی که صورت گرفت از لحاظ آموزشی، بهداشتی امتیاز خوبی کسب کرد. که امیدوارم لیاقتش را داشته باشم. با این حال من تا اونجایی که تونستم امکاناتی در حد توانم فراهم آورده ام و البته کمبود هایی هم دارد که ان شا ا… فراهم میشود به امید خدا.

فکر میکنید چرا خانواده ها باید کودکان خود را به مهد کودک بفرستند؟

خب الان جامعه ما دیگه مثل سابق نیست که بچه تو خونه بمونند و بروند تو کوچه بازی کنند .مهد اومدن بچه باعث میشه بچه ها بیشتر با همسالان خود معاشرت کنند و در نهایت احتماعی تر بشوندکه درشکل گیری شخصیت آنها تاثیر زیادی دارد.

اغلب دیده شده کودکان در مهد احساس بیقراری می کنند، اولیا چگونه می توانند با خیال آسوده بچه خود را به مهد عادت دهند؟

براساس تجربه ۶ ساله اینجانب ترس و اضطراب اولیه کودک در روزهای اول کاملا طبیعی است چون کودک تاکنون فقط بستگان خود را دیده و در محیط خانه رشد کرده است .
بهترین راه حل این مشکل این است که در روزهای اول اولیا یک مدت زمان مشخصی کنار کودک خود باشند به طور مثال نیم ساعت پیش فرزند خود بمانند و به کودک خود اطمینان دهند راس نیم ساعت آینده برای بردنت خواهم آمد و بعد از گذشت چند روز کم کم زمان را افزایش داده تا کودک براحتی در مهد بماند.

عمده ترین تفاوت کودکی که مادرش خانه دار است و کودک خود را در خانه پرورش میدهد با کودکان مهد چیست؟

هرچه کودکان در تعامل و ارتباط با اطراف باشند دامنه لغاتشان گسترش پیدا میکند. بچه های هم سن و سال در مهد علاوه بر اینکه با یکدیگر حرف میزنند با مربی هم تعامل دارند و با کلمات متعدد و مختلفی روبه رو می شوند. این کودکان مستقل میشوند .با مسولیت پذیری آشنا میشوند.اعتماد به نفسشان بیشتر میشود .اضطرابشان کاهش پیدا میکند.در عوض کودکانی که به مهد نمیروند. دیرتر اجتماعی میشوند. هنگام بازی با بچه ها قوانین بازی را رعایت تمی کنند .موقع رفتن به مدرسه به سختی از مادر جدا میشوند چون تجربه دور بودن از مادر را نداشته اند.

به نظر شما بهترین سن قرستادن کودک به مهد کودک چه سنی هست؟
بهترین سن فرستادن کودک به مهد ۳ سالگی است تا این سن بچه ها به صورت موازی بازی می کنند یعنی قبل از این سن بچه ها در کنار هم اما هرکدام با اسباب بازی خودشون بازی می کنند و وارد بازی دیگران نمی شوند ولی وقتی وارد مهد کودک میشوند یاد میگیرند که به صورت گروهی بازی کنند با همفکری هم بازیهای جدبد ابداع کنند و بازی کنند .

جه نوع آموزشهایی در مهد کودک دارید؟
ما بخشهای مختلفی داریم که در کلاسهای ما مربی با محول کردن برخی از کارهای کوچک به کودکان فرصت و تمایلی برای کشیده شدن به سوی رفتارهای مخرب دیگر باقی نمی ماند.
بخشهای آموزشی ما شامل:
مهارتهای زندگی
آموزش آداب اجتماعی
مفاهیم دینی
ریاضیات
زبان انگلیسی
مهارتهای حسی
کاهارهای هنری و کاردستی و ……..

مهد کودک معمولا برای چه قشری از جامعه هست آیا مادران خانه دار هم بچه های خود را به مهد می فرستند؟

ببینید بسیاری از پدران ومادران تا اسم مهدکودک را میشنوند به یاد اولیا کارمند میافتند. مهد کودک صرفا جایی نیست که کودک برود چند ساعت بازی کند و برگردد بلکه جایی هست برای آموزش و اجتماعی شدن کودک..

بچه ای که مهد میاد از نظم و انظباط خاصی برخوردار است. برنامه خواب و خوراک کودک به طور منظم از یه روش و قاعده خاصی پیروی میکند. راحتتر اجتماعی میشود و اعتماد به نفس بالاتری دارد مستقل تر میشود و مسولیت پذیرتر.آموزش کودک به طور منظم در جمع و به صورت گروهی آنحام میشود .درحالی که مطالبی که در منزل به صورت پراکنده یا به طور غیر علمی مادر به فرزندش میاموزد تاثیر زیادی روی بچه ندارد. بچه ای که مدام در خانه هست به شدت به مادر وابسته شده و در هنگام رفتن به مدرسه به شدت دچار اضطراب جدایی میشود در برقراری ارتباط با همسالان خود گاهی دچار مشکل میشود …

خوشبختانه الان استقبال خیلی خوبی از مهد کودک می شود. همه نوع اقشار چه مادران خانه دار چه شاغل از خدمات مهد استفاده میکنند..

فکر میکنید به نسبت جمعیت و نیاز خانواده ها یک مهد کودک برای چوبر کافی باشه؟

با جمعیت فعلی چوبر بله یک مهدکودک کفایت میکنه .

چه حمایتی از طرف مسئولان تا بحال در جهت توسعه این واحد داشته اید؟

متاسفانه هیچ کمکی وحمایتی از طرف هیچ نهادی و مسولی به مهد کودک من نشده است.

photo_2016-11-27_14-23-02

شما وقتی کودک بودید از مهد استفاده کرده اید؟

متاسفانه نخیر چون در زمان ما مهدکودکی در چوبر وجود نداشت که بخواهیم استفاده کنیم

نام همکلاسیها یا معلمان ابتدایی خود را بیاد دارید؟

راستش الان زباد حضور ذهن ندارم ولی اگه اشتباه نکنم مدیر مدرسه ابتدایی ما خانم راسخی بود البته دقیقا یادم نیست یک مدیر کاملا مقرراتی وسخت گیر.هرجا هستن سلامت باشن وموفق

کمبودهای فرهنگی اجتماعی بانوان چوبر چیست؟

چوبر کمبودهای زیادی دارد از جمله کتابخانه .باشگاه ورزشی مخصوص بانوان .مرکز تفریحی برای بچه ها و….. خودم به عنوان یه دانشجو وقتی نیاز به یک کتاب دارم مجبورم مسافتی طی کنم تا آستارا بروم  تا از کتاب خانه این شهر استفاده کنم..

چه کسی پاسخگوست؟ آیا تا بحال اقدامی شده؟

کتابخانه ای در حال احداث هست که سالهاست منتظریم تا استفاده کنیم که هنوز متاسفانه بهره برداری نشده . امیدوارم هرچه زودتر شاهد پیشرفت شهرمون باشیم.

شما در پاسخ دادن شعار می دهید یا مصلحت اجتماعی خود را در نظر میگیرید؟

من واقعا به کارم علاقه دارم وبا علاقه وارد این کار شدم پس نیازی نمیبینم شعار بدم اگر شعار بدهم و نتوانم به حرفایی که زدم عمل کنم قطعا در کارم موفق نخواهم شد..

امیدوارم که بتونم لیاقت داشته باشم تا بیشتر وبهتر به همشهریان عزیزم خدمت رسانی کنم و برای شهرم فردی سودمند باشم..از زحمات شما هم کمال قدردانی را دارم امیدوارم همیشه موفق وسلامت باشید .

اگر از ۵ نفر بخواهید تشکر کنید از چه کسانی در چوبر نام می برید؟

اولین کسانی که تشکر میکنم ازشون پدر ومادر هستن که دست هر دوشون را میبوسم که با حمایتها و دلگرمیهای خودشون باعث موفقیت من شدند. یکی دیگه از عزیزان جناب آقای عظیمی کهن معلم ریاضی دوران راهنمایی ام بود که زحمتات زیادی کشیدند.جناب آقای فرهاد حیدرنیا که ایشان هم معلمم بود و سرکار خانم پروین طاهری دبیر ادبیات که خیلی راهنمایی میکردند خیلی تشویق میکردند برای ادامه تحصیل.از همین جا از همه این عزیزان تشکر میکنم از خداوند متعال سلامتی برایشان آرزومندم امیدوارم بتوانم حداقل کمی از زحماتشان را جبران کنم .

چگونه با چوبر نیوز آشنا شدید و چه نظری دارید؟

حقیقتش من هیچ اطلاعی از وجود چوبر نیوز، نداشنم سال پیش یکی از دوستانم گفت که یه سایتی هست به اسم چوبر نیوز که در مورد چوبر مطالب میگذارند مطالبش جالب و خواندنی هست و آدرس را بهم دادند که رفتم دیدم و مطالب را خوندم خیلی واسم جالب بود و خیلی خوشم اومد. از همین جا هم خسته نباشید میگم به شما و دست مریزاد.کارتون عالیه .امیدوارم روز به روز موفق تر باشین .

عملکرد موسسه خیریه را چگونه می بینید؟
خیلی عالی و فوق العادست. واقعا دست مریزاد برای موسس و دست اندرکاران این موسسه که به قشر محروم شهرمون کمک میرسانند و همواره حمایتشان میکنند..از همین جا خسته نباشید میگم به همه این عزیزان.

بنظر شما چوبر شهر است یا روستا؟

چوبر شهر است و انشا ا… شاهد پیشرفت بیشتر شهرمون باشیم از همه لحاظ  بخصوص فرهنگی ، اجتماعی ،آموزشی….

 این گفتگوی شما را مدیران و مسئولان کشوری یا استانی و شهرستانی شاید بخوانند، اگر نماینده مهد داران کشور بودید چه خواسته ایی از رییس جمهورداشتید؟

اگر این سمت را داشتم از رییس جمهور میخواستم تا بیشتر از مدیران و موسسان مهدکودک حمایت شود. چون شخصیت کودک در سنین پایین شکل پیدا میکند و مربیان مهدکودک بیشترین زحمات را برای این کوچولوهای دوست داشتنی میکشند ولی متاسفانه هیچ آینده و پشتوانه ای برای مدیران و مرببان مهد کودک نیست حتی بیمه هم نیستیم متاسفانه..

حرف آخر؟

از شما و تمام تلاشی که خالصانه برای آینده سازان جامعه انجام میدهید صمیمانه سپاسگزارم.

photo_2016-11-27_14-23-51      photo_2016-11-27_14-24-13     photo_2016-11-27_14-24-37


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876