چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

نگاهی به ایام محرم در شهر چوبر + تصاویر
گرفتن پرینت
کد خبر: 5622  |   تاریخ انتشار:26 اکتبر 2015   |   نویسنده: علیرضا دبیری

چوبرنیوز – مردم شهر چوبر در این ایام سوگواری امام حسین(ع) و یاران با وفایش مراسم‌ مختلفی نظیر تعزیه‌خوانی، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، سقاخانه‌ همراه با ادای نذورات برگزار می‌کنند.

moharam941

مردم شهر چوبر در این ایام سوگواری امام حسین(ع) و یاران با وفایش

این روزها شهر چوبر حال و هوای دیگری دارد، از یک طرف در هر محله پیر و جوان دست به دست هم داده‌اند، مساجد و حسینیه‌ها، ایستگاه های صلواتی و … را برای برپایی آیین‌های ماه محرم آماده کنند.

در این شهر پدران و مادران از کودکی فرزندان خود را به مجالس مذهبی و سینه‌زنی آقا امام حسین (ع) برده‌اند و به نوعی از کودکی به آنان آموخته‌اند که همیشه در این مجالس شرکت کنند، سفره کرم امام حسین (ع) و ماه محرم همه را وابسته خود می‌کند و هر انسانی را از بزرگ تا کوچک، پیر و جوان همه را دور هم برای زنده کردن واقعه عاشورا جمع می‌کند.

moharam942

کودکان نقش آفرین در تعزیه خوانی امام حسین

در این شهر اصل به وضوح قابل دیدن است، افرادی برای امام حسین (ع) سیاه می‌پوشند یا ایستگاه برپا می‌کنند، یا افرادی هم در دسته‌های عزاداری طبل می‌زنند که همه این‌ها در نگاه اول در این خط خطوط نیستند، ولی با دلی پاک و با اخلاص کامل پرچم عزای سیدالشهداء را بلند می‌کنند.

moharam947

ایستگاه صلواتی که با حمت هیت جوانان بازار شهر چوبر برپا شده و ایستگاه دیگر نیز در سه راه نرگس خاتون دایر می باشد

ایام محرم در شهر چوبر از روز ششم به بعد با برپایی دسته‌های عزاداری به خیابان‌ها آمده و به مساجد شهر در قالب دسته های بزرگ رفته و به عزاداری می‌پردازند، جالب اینجا است که در این دسته‌های عزاداری نیز وجود تمام اقشار جامع، به خصوص جوانان پرشور چوبری موج می‌زند.

moharam944

دسته عزاداری در حال ورود به مسجد

علاوه بر هیئت‌ها، مساجد، و .. فعال هستند که علاوه بر برپایی مراسم عزاداری از وجود سخنرانان و روحانیون استفاده می‌کنند که علاوه بر شور حسینی شور زیبایی به این مجالس می‌دهند.

moharam945

نمایی از مسجد بازار چوبر

آیین عزاداری در شهر چوبر به این صورت است که از روز یکم محرم تا دهم محرم مردم بیشتر در مساجد و تکیه‌گاه به عزاداری می‌پردازند و در طول این ده روز مراسم تعزیه‌خوانی هم در این شهر برگزار می شود، یکی از قدیمی ترین تعزیه خوانی ها، تعزیه خوانی مسجد بازار چوبر است که از قدمت بالای برخوردار است.

moharam946

شبیه خوانی بازار چوبر: کارگردان بیژن کریم زاده، طراح صحنه علی حسن پور

در روز عاشورا مردم از تمام نقاط شهر خود را به تعزیه‌خوانی های مساجد خود می رسانند و در لحظه اذان ظهر عاشورا که طی مراسمی آتش‌زدن خیمه‌ها در بین مردم چوبر انجام می‌شود و نماز ظهر عاشورا هم در مرکز و دیگر مساجد شهر انجام می گیرد.

moharam949

مراسم آتش‌زدن خیمه‌ها

بعدظهر عاشورا هم مردم شهر چوبر در زیارتگاه نرگس خاتون در دسته های سینه زنی و زنجیر زنی به هم می پیوندند و تجمع گسترده ای را تشکیل می دهند.

moharam948

زیارتگاه نرگس خاتون

در شب این روز هم مراسم دعای زیارت عاشورا و  مراسم شام غریبان با سینه زنی پایان می یابد.

با تشکر از هیت جوانان شهر چوبر


دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876