چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

یک روز با صیادان دریای شهر چوبر + گزارش تصویری
گرفتن پرینت
کد خبر: 5277  |   تاریخ انتشار:17 سپتامبر 2015   |   نویسنده: علیرضا دبیری

DSC_1028 (Copy)

همه ساله از اواخر شهریور ماه و اوایل مهر ماه شیلات استان گیلان مجوز صید ماهی را به پره های تحت نظر خود در حاشیه دریای خزر صادر می کند. به همین خاطر این هفته گروه خبری چوبر نیوز سری به پره شهر چوبر زده که هم گزارش تصویری و به مشکلات و همچنین دغدغه این عزیزان پرداخته باشد. در این راستا اولین مصاحبه خود را با دو مرد روز های سخت پره ( یحیی فرزانه، علی بندی ) که از قدیم الایام پا به پای این تور ماهیگیری بزرگ پرداختیم.

 

 

_ ضمن عرض سلام و خسته نباشید از طرف خودمان و تمام همکارانمان در چوبرنیوز، خودتان را معرفی کنید؟

سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و همکارانتان در چوبر نیوز، اینجانب یحیی فرزانه و علی بندی حدود ۱۶ سال است که در پره شهر چوبر سابقه صید ماهی داریم.

 

_ امسال کار صید خود را از چندم این ماه ( شهریور) شروع کرده اید؟

امسال پره فعالیت خود را از ۲۰ شهریور آغاز کرده است و تا اواخر فروردین ماه به فعالیت خود ادامه میدهد البته این را هم ذکر کنیم که پایان یافتن صید را شیلات استان تعیین و به ما ابلاغ می کند و طبق این ابلاغیه که هر سال صورت میگیرد نه تنها ما بلکه تمام پره های استان موظف به اجرای آن هستیم.

photo_2015-09-17_12-02-31 (Copy)

 

_ اولین صید امسال شما نسبت به سال های قبل چطور بوده، آیا بیشتر بوده یا کمتر؟

بطور کل آمار صید ماهی همه ساله روبه کاهش را نشان میدهد و با توجه به اولین صید های صورت گرفته همانطور که مشاهده می کنید، واقعا ضعیف بوده است.

 

_ بنظر شما چه عواملی باعث ضعیف شدن صید پره می شود؟ آیا صید بی رویه باعث این آمار روبه کاهش است؟

بله دقیقا، همانطور که اشاره کردید صید های بی رویه و تور های نامناسب که جهت صید ماهی به دریا انداخته می شود و نه تنها از استاندار های لازم از جهت صید ماهی بالغ برخوردار نیست بلکه بچه ماهی هایی که در حال بالغ شدن هستند را نیز وارد چرخه زود هنگام صید می کند، که این امر باعث از بین رفتن نسل ماهی های دریای خزر می شود.

برای مثال ماهی هایی که توسط دولت به دریا انداخته می شوند که وزن آنها به ۱۰۰ گرم هم نمی رسد در تور این صیادان گرفتار می شوند.

 

_ اصولا صید های این ماه از سال در پره معمولا چه نوع از ماهیان دریای خزر می باشد؟

معمولا بیشترین صید ما در این موقع از فصل ماهی کفال می باشد که از ارزش غذایی خوبی هم بر خوردار است.

 

_ معمولا صید ماهی در روز توسط پره چند بار و در چه ساعاتی صورت می گیرد؟

طول روز صید در ۳ مرحله صورت می گیرد، اولین مرحله صبح از ساعت ۶ الی ۱۱ و در دومین مرحله ۱۱ الی ۱۴:۳۰ بعدظهر و آخرین مرحله ساعت ۱۶:۳۰ به پایان می رسد.

DSC_1033 (Copy)

 

_ آیا در این سالها که طرح ساحلی به حریم نزدیک بوده خللی در کار شما ایجاد کرده؟

خیر اصلا، فقط صیادان غیرمجاز برای ما مزاحمت ایجاد می کنند. طبق دستور العملی که توسط دولت جمهوری اسلامی به شیلات استان جهت حریم صید ابلاغ شده که شامل ۵/۱ کیلومتر می باشد ما در آن فعالیت می کنیم.

 

_ چه انتظاری از مسئولان مربوطه دارید؟

از مسئولان انتظار داریم جلوی تور های غیر مجاز که توسط صیادان غیر مجاز به دریا انداخته می شوند و نسل ماهی هارا به خطر می اندازند بگیرند تا تنوع این ماهیان برای نسل های آینده هم حفظ شود.

 

_ در پره شهر چوبر چند نفر در حال فعالیت هستند؟ آیا بیمه هم شامل حال این فعالان می شود؟

درحال حاظر ۶۹ نفر بصورت شیفتی فعالیت می کنند که شامل بیمه هم هستند.

 

_ و سخن پایانی؟

سخن آخر اینکه از دولت و مسئولین انتظار حمایت داریم و از شما عزیزان که افتخار دادید و این گزارش را تهیه نمودید کمال تشکر را داریم.

DSC_1016 (Copy) DSC_1020 (Copy) DSC_1036 (Copy) DSC_1038 (Copy) DSC_1043 (Copy) photo_2015-09-17_12-02-47 (Copy) DSC_1014 (Copy)

 تهیه گزارش و عکس: ماهر طهماسبی و علیرضا دبیری

 

 


دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876