چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

مدافع طبیعت که پرندگانی نایاب شکار کرد
گرفتن پرینت
کد خبر: 4793  |   تاریخ انتشار:05 ژوئن 2015   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

 

به گزارش چوبر نیوز ، در سرزمینی با تمدن ۷۰۰۰ ساله که حمایت از حیوانات سابقه دیرین دارد ، در کشوری که توصیه های فراوان دینی برای مهربانی با حیوانات وجود دارد و آرامگاه «ضامن آهو» قطب معنوی مسلمانان آن محسوب می شود، شکار پرندگان و حیوانات  سنخیتی با باورهای اعتقادی و اخلاقی مردم ندارد.

اما شاید خیلی سخت باشد که این باور را به شکارچیان طبیعت فهماند که در میان عوامل تهدید‌کننده نسل جانوران گوناگون ساکن سرزمینمان، «شکار» ‌اگر مهم‌ترین نباشد، بی‌گمان تلخ‌ترین، عامدانه‌ترین و قابل پیشگیری‌ترین آنهاست.

با این حال شکارچیان برای شکار از صدای حیوانات و یا لباس های همشکل با محیط استفاده می کنند تا به اهداف خود که همانا شکار این زبان بستگان است برسند، اما کم نیستند دوستداران و علاقمندان طبیعت که از صدای حیوانات و یا لباس های همشکل با محیط استفاده می کنند تا با عکاسی، فیلبرداری و بررسی اکوتوریسم زندگی این گونه های نادر، برای حفظ و بقاء نسل آنها قدمی بردارند.

« فردین نظیری » یکی از علاقمندان و دوستداران طبیعت و حیاط وحش ایران، متولد ۱۳۵۰ شهر لیسار تالش و ساکن تهران است که سالهاست در زمینه مطالعه و عکاسی از حیاط وحش بطور جدی فعالیت می کند و به گفته خود بیشتر تمرکز مطالعات و عکاسی خود را بر روی حیاط وحش گیلان و بخصوص تالش گذاشته است.

وی که در زمینه صنایع دستی و اشیاء قدیمی فعالیت دارد، بر خلاف شکارچیان نه به کشتن و اسارت پرندگان بلکه به حفظ  بقاء و نسل آنها می اندیشد. بطوریکه در چندین مرحله پرندگان نادر را از شکارچیانی که به محل کار وی بیشتر تردد دارند خریداری، و در منطقه تالش آزاد کرده است که آزاد سازی «قرقاول تالشی» توسط وی در ایام نوروز ۹۴، در شبکه های مجازی سر و صدای زیادی را به پا کرد.

در تصاویری که وی در اختیار سایت چوبر نیوز گذاشته، گونه های نادری دیده می شوند که وی با علاقه و صرف وقت زیاد آنها را با دوربین خود در مناطق مختلف تالش (لیسار) شکار کرده است. پرندگان نایاب و نادری که اینبار نه به قصد «اسارت» یا «تاکسی درمی» بلکه برای مطالعات بیشتر بر روی لنز دوربین «نظیری» نشسته اند.

811734099_41614

سنگ چشم خاکستری

811731112_36223

سنگ چشم پشت قرمز ۱

811731109_36580

سنگ چشم پشت قرمز ۲

811705450_84626

سنگ چشم سر قرمز ۱

811715392_26374

سنگ چشم سر قرمز ۲

811711836_76768

سنگ چشم سر قرمز ۳

.


برچسب‌ها:
 1. هنری گفت:

  ارادت به شما و مدیران محترم خبر و سپاس بیکران از آقای نظیری گرامی بخاطر کردار نیکشان.
  همیشه پاینده باشید و سربلند چون کوه

 2. کتدیلر گفت:

  خوب بود این گزارشتان اما چرا تیر را بر عکس جدید
  از طبیعت بیشتر بنویسید.
  از سوختن جنگل های ایلام هم بنویسید خیلی دردناک بود.

 3. يوسف گفت:

  جای سپاس و قدردانی دارد از دوستدار طبیعت جناب آقای نظیری.دستمریزاد

 4. ابی گفت:

  درود و سپاس جناب نظری . خرسند شدم از اینکه اشخاص دلسوز و محترمی چون شما هستند که به بقا و کمک حیوونات کمیاب اهمیت میدن. من سوئد زندگی میکنم و اصلیتم گیلانیه ولی چون عاشق زادگاه و فرهنگ گیلانم برام جالب بود که کمال تشکر رو داشته باشم. امیدوارم که ایران اومدم بتونم از نزدیک باهاتون آشنا بشم و اجازه عکاسی از مجموعه زیبا و پر کار و با احساس و عشق و علاقه ساختین رو داشته باشم. با سپاس

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876