چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

بیمه کارگران ساختمانی در نقطه چالش
گرفتن پرینت
کد خبر: 4735  |   تاریخ انتشار:31 مه 2015   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

468416182015400

چوبرنیوز– لیلا حسینی – بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی یکی از مهم‌ترین دغدغه شاغلان این حِرفه بشمار می‌رود. بر اساس آمار مقام های مسئول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی طی گذر چند سال اخیر اجرای قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی ۸۰۰ هزار نفر کارگر تحت پوشش این نوع بیمه قرار گرفته‌اند.

آماری که بعضاً واکنش برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان جامعه کارگری قرار گرفته و خواستار ارائه اسامی و شماره کد ملی یکایک کارگران بیمه شده، شده‌اند.

با توقف بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در ابتدای سال ۹۳، نمایندگان مجلس اقدام به اصلاح ماده (۵) این قانون بیمه ای در جلسه علنی یکشنبه  ۱۶ آذر ماه کردند که مورد تایید شورای نگهبان  واقع شد و در فاصله کمی در دی ماه سال ۹۳ از سوی ریاست جمهوری هم برای اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد و بر اساس آن سازمان تأمین اجتماعی مکلف گردیده تا با دریافت ۷ درصد حق بیمه سهم کارگر و ۱۵ درصد مجموع عوارض صدور پروانه ساخت از مالک نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کند. در صورت عدم تأمین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه‌ای کارگران با تصویب هیأت وزیران، افزایش سقف مجموع عوارض تا ۲۰ درصد بلامانع خواهد بود.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت روحانی در هفته کارگری که در اردیبهشت ماه سال جاری گذشت عنوان کرد که تا پایان سال ۹۴، ۷۰۰ هزار کارگر جدید که دارای کارت مهارت فنی صدور سالهای ۹۰ تا ۹۲ هستند و در صف انتظار بوده‌اند، تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

1-109

 

 

به اعتقاد فعالان صنفی کارگری ساختمانی یک و نیم میلیون کارگر شاغل در صنعت ساختمان اکنون در انتظار بهره‌مندی از بیمه هستند و عدد اعلامی وزیر کار نمی‌تواند همه کارگران شاغل را تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد. در این راستا هادی ساداتی نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی ایران می‌گوید، مسئله مورد نظر ما سهمیه نیست، چون بر اساس قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب سال ۸۶ چیزی به نام سهمیه وجود ندارد و سهمیه بندی بر اساس آئین نامه مصوب دولت در حال انجام است.

این فعال کارگری تاکید می کند، طبق قانون رفع موانع بیمه کارگران ساختمانی مصوب سال ۹۱ مقرر شد که سهمیه ها حذف شود، چرا که سهمیه بندی با اصل ۲۹ قانون اساسی در تضاد است و قانون مذکور هم به استناد اصل ۲۹ به تصویب رسیده است.

حالا سازمان تأمین اجتماعی در مرحله اول اعلام سهمیه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی آمده عدد ۱۰۰ هزار سهمیه را برای اجرا در سراسر کشور اعلام و ابلاغ کرده است. فعالان انجمن های صنفی کارگری ساختمانی بر این باور هستند که در نحوه واگذاری سهمیه بیمه عدالت رعایت نشده و برخی از شهرها که لابی گسترده ای داشتند توانسته اند سهمیه بیمه بیشتری بگیرند.

خبرگزاری ایلنا وابسته به خانه کارگر هم نوشت، ۲۱ تشکل صنفی کارگری ساختمانی با نوشتن نامه اعتراض به توزیع ناعادلانه سهمیه بیمه به وزارت کار، سازمان تأمین اجتماعی و کمیسیون اجتماعی مجلس به این عمل انتقاد شدید کرده اند و خواستار اصلاح این روند شده اند، بنا به نوشته این رسانه امضاء کنندگان این نامه با خبردادن از قصد خود برای اعتراض به توزیع ناعادلانه سهمیه بیمه کارگران ساختمانی، از سازمان تأمین اجتماعی خواسته اند این روش خود را اصلاح کند و گرنه به دیوان عدالت اداری شکایت خواهند برد.


 1. داربستان مرجع داربست و ساختمان گفت:

  بسیار عالی
  حمایت از کارگران
  http://www.darbastan.com
  http://www.darbastan.ir

 2. بهترین جراح پروتز باسن گفت:

  پزشکا
  این روزها پروتز باسن طرفداران زیادی پیدا کرده است که به بسیاری از خانم‌ها کمک می کند تا اندامی زیبا و خوش فرم داشته باشند. امروزه از روش های مختلفی برای انجام فرم دهی باسن استفاده می‌شود که در کمترین زمان ممکن اندام ایده آل به دست می آید.

 3. بهترین دکتر ریزش مو گفت:

  https://pezeshka.com/best-hair-loss-doctor-10-list/
  ریزش مو ممکن است در هر سنی هم برای خانم ها و هم برای آقایون اتفاق بی افتد و زیبایی چهره آن ها را دچار مشکل کند. که در ادامه مطلب با بهترین دکتر ریزش مو آشنا خواهید شد، برای ریزش مو دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است قابل حل باشد. پس قبل از هر کاری برای درمان ریزش مو ابتدا باید دلیل آن را پیدا کرد، چرا که بهترین راه برای روبرو شدن با این مشکل تشخیص صحیح و درست علت ریزش مو است.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876