چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

خشم ایرانیها نسبت به رفتار ضد اخلاقی ماموران آل سعود همچنان ادامه دارد/ آیا سفر حج لغو می شود ؟
گرفتن پرینت
کد خبر: 4472  |   تاریخ انتشار:10 آوریل 2015   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

ننگ است ملخ خوار چنین خش بکشد
خش روی نجابت سیاوش بکشد
ای کاش خشایار شبی برگردد
تا خاک ریاض را به آتش بکشد

به گزارش چوبر نیوز، در پی رفتار ضد انسانی و ضد اخلاقی ماموران عربستان سعودی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، واکنش های مقامات ، علما و مردم بسبت به این عمل زشت انسانی ادامه دارد.

پس از تایید معاون پارلمانی و کنسولی وزیرامورخارجه کشورمان، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح جزییات این حادثه گفت: مسئولان بخش‌های ذیربط عربستان سعودی اعلام کرده‌اند موضوع را پیگیری می‌کنند و بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی توسط سرکنسولگری ما در جده، نتایج اولیه اقدامات مسئولان عربستان از تشکیل پرونده برای متهمان در یکی از شعب دادسرای مرتبط  حکایت دارد و شواهد حاکی از پیگیری مسئولان ذیربط سعودی است و امیدواریم این روند با جدیت کامل تا صدور حکم و مجازات افراد یاد شده ادامه یابد.

در همین راستا بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با همکاری شایسته وزارت امور خارجه بمحض اطلاع از این اتفاق غیر قابل گذشت با جدیت و حساسیت کامل اقدامات و پی گیریهای مستمری را در بالا ترین سطوح مسئولین ذیربط کشور عربستان به منظور حفظ حقوق زائرین و مجازات خاطیان بعمل آورده است.

آیت الله آملی لاریجانی رییس دستگاه قضایی کشور نیز با اشاره به «خبر تأسف بار تعرض مأموران سعودی به دو زائر نوجوان ایرانی» تاکید کرد: ما نمی توانیم از امنیت شهروندان خود عبور کنیم و از وزارت امور خارجه قاطعانه می خواهیم با حساسیت و جدیت این موضوع را پیگیری کند.

رئیس قوه قضاییه با محکوم کردن این اقدام و اعلام اینکه «خاطیان باید به اشد مجازات برسند» گفت: تعرض به دو زائر در کشوری که مسئولانش خود را خادم حرمین شریفین می‌دانند به هیچ وجه قابل قبول نیست و خاطیان باید به اشد مجازات برسند تا دیگر شاهد چنین جرایمی نباشیم.

اما به محض تایید این خبر از سوی منابع رسمی آیات عظام و مراجع تقلید نسبت به هتک حرمت حجاج ایرانی واکنشهای جدی داشتند. آیت‌الله ناصر مکارم‌ شیرازی به حادثه ناگوار فرودگاه جده واکنش نشان داده تصریح کرده : سوال ما از مسئولان عمره‌گذار این است که عمره مستحب را آیا باید به هر قیمت برویم؟ من به دنبال تحریم عمره نیستم ولی بیان می‌کنم که آیا باید عمره را با هر ذلتی به جای آورد؟

این مرجع تقلید اضافه می کند : من به مسئولان سعودی عرض می‌کنم که ساخت و سازها در مکه به اندازه امنیت ارزش ندارد؛ اگر در فرودگاه جده امنیت نباشد در کوچه‌های مکه چه امنیتی تضمین شده است؟ اگر این امنیت از بین برود مردم دنیا چه فکری در مقابل شما خواهند کرد.

آیت‌الله مکارم‌ شیرازی  یادآورشد: مسئولان ما باید فکر کنند که آیا ما تا کی قرار است که به مکه و حج مستحبی برویم؟ در مسجد النبی به علمای ما اهانت می‌کنند و در فرودگاه هم اهانت می‌کنند؛ نباید این چنین تحقیر شویم.

در همین راستا آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید نیز گفت: مساله هتک حرمت به دو نوجوان در فرودگاه جده عربستان مطلب عجیبی است و نباید در قبال آن سکوت کنیم.

IMG17493731

در این حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از ارائه طرح یک فوریتی لغو عمره مفرده تا حصول اطمینان از امنیت زائران با ۷۰ امضا به هیات رئیسه مجلس خبر داد.

نماینده مردم ورامین گفت: در این طرح تاکید کرده ایم تا حصول اطمینان از امنیت حجاج سفرهای عمره به عربستان متوقف شود.

جمعی از نمایندگان مجلس نیز در نامه ای به رئیس جمهور نیز با اشاره به تعرض به دو نوجوان ایرانی خواستار پیگیری موضوع و مجازات عاملان شدند.

همچنین طرح یک فوریتی برای لغو عمره به هیات رئیسه ارائه شده است. علاوه بر این کمیسیون امنیت ملی در جلسه ای با مسئولان سازمان حج و وزارت خارجه این موضوع را بررسی خواهند کرد و احتمال دارد پس از آن در بیانیه ای خطاب به سازمان حج خواستار توقف سفرهای عمره شوند.

با این حال یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از جمع‌آوری امضا برای طرح یک فوریتی لغو سفر حج عمره تا اطلاع ثانوی خبر داد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: از دولت می‌خواهیم که در این موضوع کوتاه نیاید و اعتبار ما را به خودمان برگرداند و باید به طور جدی موضع مستحکم‌تری در این زمینه داشته باشیم.

اما همزمان با واکنش های تند مقامات کشوری و مراجع تقلید، خشم عمومی مردم نیز از این عمل زشت دولت عربستان بر انگیخته است. بطوری که این روزها در هر جمع دانشجویی و گروههای اجتماعی و خانوادگی بیشترین روی سخن در خصوص این عمل ناشاست و تاثیر آن بر ادامه روابط ایران و عربستان است.

در اطلاعیه غیر رسمی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پخش شده خبر از اجتماع اعتراضی جوانان و نوجوانان ایرانی در روز شنبه جلوی سفارت عربستان برای اعاده حیثیت و و دفاع از شرف و ناموس ایرانی می دهد.

با این حال عده زیادی از زایران خانه خدا که این روزها در تدارک مقدمات سفر بودند دل نگران وضعیت پیش آمده هستند.

لازم به ذکر است که روابط ایران و عربستان در گذشته های نچندان دور هم بخاطر حتک حرمت برخی مقامات و افراد سعودی نسبت به ایرانی ها به تیرگی و حتی قطع روابط انجامید که مهمترین آنها گردن زدن یکی از زایران ایرانی بنام «ابوطالب یزدی» در مقابل خانواده خود در مکه توسط شرطه های متعصب عربستانی بود که به قطع ۴ ساله روابط ایران و عربستان و لغو سفر حج گردید.

همچنین کشتار زایران ایرانی در مکه، تصادف یکی از کارمندان مست کنسولگری عربستان سعودی در حالت غیر عادی ! با یک شهروند ایرانی در اتوبانی در تهران و … نشان از فرهنگ ضعیف، خوی ددمنشانه و متعصبانه و ضد ایرانی این قوم به ظاهر مسلمان را دارد.

9330_172

ماجرای گردن زده شدن ابوطالب یزدی در عربستان

 

u

resized_378532_938

کشتار حجاج ایرانی در مکه

58894_140

تصادف مرگبار «کارمند مست سفارت عربستان» در تهران

گزارش چوبر نیوز می افزاید، جدا از پیگیریها و واکنش های مقامات کشوری ، فرهنگیان ، هنرمندان و شعرا نیز ضمن محکومیت شدید این عمل ناشایست، شعر ها و مطالب تندی نسبت رفتار دور از انسانیت عربستانی ها گفته و منتشر کرده اند که نشان از عمق نفرت ایرانیان از رفتارهای شنیع رژیم آل سعود است .

در همین زمینه یکی از شعرای نامدار کشور، در رابطه با فاجعه اخیر فرودگاه جده شعری سروده که به سرعت در فضای مجازی در حال تبادل و انتقال است:

سروده دکتر بادکوبه ای در رابطه با فاجعه اخیر فرودگاه جده

حج را رهاکن هموطن

رها کن هموطن حج را رها کن.
دلت را خانه ی پاکِ خدا کن.
رها کن این همه جهل و خمودی.
حمایت کم کن از شیخ سعودی
خدا در کعبه ی تازی نباشد
« خداخواهی»، «خدابازی» نباشد
دلت را پاک کن تا حق ببینی
وجودت را به حق ملحق ببینی
شعار « عزتت» را شیخ خورده؟
توراتاقصر جهل خویش برده؟
تمام مملکت « یارانه گیر» است
به چنگ فقروناداری اسیر است.
دلار تو عرب را می نوازد
که تا ناموس فرزندت بتازد
تو گر انسانی و ایران تباری
نباید سوی حج ،گامی گذاری
خدا زندانی شیخ عرب نیست
خدا محدود اشتر با رطب نیست
تو ایرانی تباری وای بر من.
سرِ عزّت نداری؟ وای بر من
چه می شد گر فقیه راستینی
برآرد دست دل را زآستینی
کند تحریم، حج را با شجاعت
دمد در جان ما روح مناعت
رهاکن هموطن حج را رها کن
دلت را خانه ی پاک خدا کن.


برچسب‌ها:
  1. هنری گفت:

    بازم برید مکه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    مسلمان نشدید… دوباره برید….

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876