چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

برخی انتقادات مخاطبان قابل هضم نیست / از رفتار چوبریها واقعا شگفت زده شدم
گرفتن پرینت
کد خبر: 3982  |   تاریخ انتشار:23 ژانویه 2015   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

قرار بر این بود طبق خواسته برخی از شما مخاطبان گرامی ، گفتگویی با عوامل سایت (مدیران و خبرنگاران و حتی مخاطبان فعال) داشته باشیم. بر این اساس تا کنون با مدیر فنی (آقای دبیری) و تنها خبرنگار فعال سایت در چوبر (آقای طوطی چوبر) گفتگو و منتشر کرده ایم. گفتگو با آقای شوکتی به دلیل مشغله و ماموریت کاریشان فعلا میسر نشده و بنده نیز بنابر تعهد کاری و رسانه ایی نسبت به شما مخاطبان عزیز و گرامی، خلاصه ایی از نظرات شخصی و کاری ام را در رابطه با سایت چوبر نیوز، در اینجا منتشر می کنم، باشد که مورد پسند شما عزیزان قرار بگیرد.

 

jahani1

 

معرفی

من آرتمیسا جهانی، متولد و ساکن تهران، خبرنگار و مشاور رسانه و مطبوعات. دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات و مدیر اجرایی سایت چوبر نیوز.

من در هر ساعت و هر لحظه سایت را چک می کنم تا اگر نظر یا پیشنهادی ارایه شده بررسی و تایید کنم. ضمن اینکه خبر یا گزارشی که همکارانم یا مخاطبان برایمان ارسال می کنند با کمی ویرایش منتشر می کنم. اما از آنجاییکه هنوز اطلاعات دقیق و کاملی از چوبر و افراد ان ندارم فعلا مطالبی نمی توانم در مورد آن بنویسم، اما به مطالبی که پیشنهاد شود یا همکاران بگویند حتما اقدام خواهم کرد.

 

سایت به هیچ نظری جواب نمی دهد

مدیر فنی سایت (آقای دبیری) ترتیبی اتخاذ کرده تا هر یک از مخاطبان که مایل باشند بتوانند صفحه ایی برای خود داشته باشند تا به اسم خود مطالب و عکسهای مورد علاقه خود را جهت انتشار بفرستند که پس از ویرایش و تایید منتشر  کنیم. اما مخاطبانی که برای سایت مطلب، عکس یا نظر می فرستند، باید بدانند که هر مطلبی که مغایر با شئونات اسلامی و قوانین جمهوری اسلامی باشد منتشر نخواهد شد. اما از تمامی نظرات مخاطبان استقبال می کنیم چرا که شخصا معتقدم پیشنهادات و انتقادات شما چراغ راه آینده ما خواهد بود.

یک نکته را هم لازم است یاد آوری کنم که من هیچ یک از نظرات شما را سانسور یا حذف نمی کنم، بلکه از آنها در جهت پیشرفت و ادامه تلاشمان استفاده می کنیم.

همچنین بنابه نظر مدیر مسئول (آقای شوکتی)، سایت چوبر نیوز، آینه تمام نمای نظرات، پیامها و مطالب شما عزیزان بوده و حق هیچگونه اظهار نظر شخصی راجع به پیام یا مطلب شما را ندارد. بنابراین هرگونه پیام یا پاسخ پیام، نظر شخصی خود کاربر تلقی می شود. ما به هیچ نظری جواب نمی دهیم و معتقدیم تمامی نظرات عقیده شخصی افراد می باشد حال چه مدیر، خبرنگار یا همکار سایت باشند یا یک مخاطب عادی.

 

آشنایی با خبرنگار شوکتی و سایت چوبر نیوز

وقتی  ۱۲ سال پیش اولین بار وارد بخش تحریریه باشگاه خبرنگاران شدم، هم همه و جنب و جوش خبرنگاران مرا بسیار تحت تاثیر قرار داد. هرکسی با عجله بدنبال تکمیل سوژه و موضوع گزارش خود بود و کمتر پیش می آمد که کسی بتواند دیگری را کمک یا راهنمایی کند. تازه دوره آموزش خبرنگاریم تمام شده بود اما هنوز تجربه کار نداشتم. آقای سلامی و نوروزی را در اخبار ۱۹ شبکه یک دیده بودم اما آنچنان سرشان شلوغ بود که هیچ کمکی نتوانستم از آنها بگیرم. به سمت چهره ایی دیگر که تو تلویزیون دیده بودم اما اسمش را آن موقع نمی دانستم رفتم. خبرنگار بخش میراث فرهنگی که تند تند صحبت می کرد و در آن شلوغی فقط همین را گفت:  « به دبیر سرویس خبر(خانم ریسمانچی) مراجعه کن، فرم کارت خبرنگاری ات را پر کن سپس بیا من کمکت می کنم.»

 

_DSC1144

این اولین آشنایی من با علیرضا شوکتی بود. خبرنگاری که بعد ها شنیدم  با وجود مشغله و فعالیت های زیاد، به غیر از من کمک یار خیلی ها در محل کارش بوده و از هرکسی می پرسیدی می گفت خیلی حیف شد از این بخش رفت واقعا با اخلاق، زحمتکش و کمک رسان بقیه بود.

شوکتی بعد ها از باشگاه خبرنگاران جوان رفت و به شبکه خبر و برنامه های خبری در شبکه های دیگر پیوست اما من همیشه خودم را مدیون کمک ها و راهنماییهایش می دانستم. تا اینکه سال ۹۲ وقتی خبر قبولی ام را در کارشناسی ارشد علوم ارتباطات به ایشان دادم و ایشان با خوشحالی، برای همکاری در پروژه ایی دعوتم کرد که برایم تجربه ایی بسیار مفید و شیرین بود.

همزمان با اجرا و پخش پروژه تصویری، شوکتی از هر فرصت کوتاهی که پیش می آمد سری به اینترنت و صفحه « شهر ساحلی چوبر » می زد و مطالب جدیدی از شمال منتشر می کرد.این کار او صدای اعتراض بقیه بچه ها را هم درآورده بود اما او مسرانه به کارش ادامه می داد. برای من هم عجیب بود که چقدر چوبر و معرفی این شهر برایش مهم است که از استراحت میان برنامه می زند و به نوشتن از چوبر می پردازد. در این مدت فرصت چند سفر تفریحی و گردشگری برایم پیش آمد و با توجه به نوشته ها و تعریف هایی که در اینترنت از چوبر خوانده و شنیده بودم، سعادت دیدار با مردم این شهر را هم پیدا کردم که بسیار دوست داشتنی و عزیز بودند و همین محبت و لطف مردم بزرگ چوبر بود که آمادگی خود را برای همکاری با سایت چوبر نیوز، به آقای شوکتی دادم. و ایشان هم از خدا خواسته همه کارها را موقتا به من سپرد و رفت غرق کارهای خود شد. تا جاییکه  حتی خود من هم به زحمت می توانم ببینمش یا با ایشان جلسه بگزارم.

 

 

همکاران فعال و زحمتکش سایت

تا به امروز سایت چوبر نیوز ۱۰ نفر پرسنل دارد که تنها ۶ نفر از آنها فعال می باشند، از جمله آقایان دبیری، طوطی چوبر و آقایی که ما سعی کردیم با تمامی پرسنل سایت، گفتگو داشته باشیم که مصاحبه برخی از آنها منتشر شده ، برخی در اینده نزدیک انجام خواهد شد و از برخی هم هیچ اطلاعی نداریم فقط گهکداری مطلب یا عکس می فرستند. که بزودی پس از جذب چند نفر بازاریاب در چوبر این قسمت نیز ساماندهی خواهد شد.

 

بر خلاف میل باطنی ام تبلیغات در سایت انجام می گیرد

با اینکه نظر شخصی من هم با آقای شوکتی در مورد اینکه سایت را بدون تبلیغات اداره کنیم یکسان است اما با توجه به افزایش هزینه ها و اینکه زحمات خبرنگاران سایت را باید بنوعی جبران کنیم، قصد داریم با گسترش سایت، تیم تبلیغاتی آن را هم فعال کنیم تا هم در آمدی برای خود داشته باشند و هم ما برای ادامه کار سایت منبع مالی داشته باشیم.

 

صدور کارت خبرنگاری و تقدیر از همکاران پر تلاش در سالگرد راه اندازی سایت چوبر نیوز

ما در صدد هستیم به منظور گسترش فعالیت و ارایه خدمات اطلاع رسانی تعداد بیشتری از ساکنان علاقمند چوبر و منطقه را در رشته های خبرنگاری ، عکاسی و  بازاریابی جذب کنیم که این جزو برنامه های اینده مان است . اما به منظور تقدیر از چوبریهایی که با ما همکاری دارند، به امید خدا تصمیم داریم طی برنامه ایی که به مناسبت سالگرد راه اندازی سایت چوبر نیوز، در تهران یا چوبر برگزار می شود از این یاران همیشه همراه سایت تشکر و قدردانی کنیم.

 

این رفتار و عملکرد چوبریها واقعا شگفت زده ام کرد

شناخت من از مردم بزرگ و با فرهنگ چوبر توسط این سایت و صحبتهای همکاران می باشد. به غیر از آن سفری هم به این شهر زیبا داشته ام که بنظرم بسیار زیبا و سرسبز بود. به غیر از همکاران خوبم که در چوبر برای سایت فعالیت می کنند، آقایان نصرتی ، بقایی، هنری، رزمی پور، گلستانی، فرهادی، علی نیا و شیرزاد را هم می شناسم.

اما برداشت من از خصوصیات مردم چوبر این است که آنها مردمانی صمیمی و سالم و بسیار هم مهربان هستند. بطوریکه وقتی به همراه دوستانم به چوبر رفته بودیم از یک آقایی در بازار چوبر بنام کریم زاده، آدرسی پرسیدیم که ایشان علاو بر ارایه آدرس دقیق آنجا، خودش هم با ما همراه شد . من متعجب شدم وی با اینکه سن بالایی داشت، در مغازه را بست و همراه ما تا آن منطقه گردشگری آمد که برایمان مشکلی پیش نیاید.

بنظرم اینگونه افراد صمیمی و مهمانواز واقعا شایسته احترام و تقدیرند. به غیر از ایشان ما از هرکسی آدرس یا درخواستی داشتیم، با تمام وجود، سعی داشتند کمکمان کنند. و این رفتار و عملکرد چوبریها واقعا شگفت زده ام کرد چون برایم عجیب بود. این برای من بسیار ارزشمند است.

 

برخی انتقادات مخاطبان قابل هضم نیست

بزرگی می گفت، ارسطو دانشمند شهیر یونانی، خبرنگار را خرمگس لقب داده بود. او بدون خجالت از کسی، گفته بود روزنامه نگاران و خبرنگاران خرمگس جامعه اند، چرا که دایم نیش می زنند و نمی گذارند مردم بخوابند.دایم مردم و جامعه را نیش می زنند و نمی گذارند همه چیز یکنواخت پیش برود. آنها خیلی ها را می گزند و شاکی می کنند، تا آنها آگاه باشند و مسیر را اشتباه نروند،…

خبرنگار از همه جا و از همه کس می نویسد. رک و پوست کنده واقعیت ها را کشف و حقایق را بازگو می کند، چون جامعه این را از خبرنگار انتظار دارد. او بر اساس سوگندی که در ابتدای کار یاد می کند، بمانند پزشکان در مقابل مردم و جامعه مسئول است. او باید واقعیت را جستجو کرده و منعکس کند. اما طبیعی است که در این راه بی نصیب از خطر، توهین، و انتقاد نخواهد بود.

من اگر بخواهم در مقابل انتقادات جبهه بگیرم، دیگر خبرنگار نیستم. من خبرنگار باید آستانه تحملم بالا باشد و با چراغ همین انتقاد و خطر واقعیت ها را کشف کنم.

اما برخی انتقادات که از طرف مخاطبان حواله من می شود، برایم جالب است اما قابل هضم نیست. مثلا اینکه چرا من مدیر اجرایی سایت شده ام؟ یا اینکه چرا فلان سوال را از فلانی پرسیده ام؟ یا چرا فلانی را در سایت با یک مصاحبه یا گفتگو بزرگ کرده ام؟ و از این قبیل حرفهایی که کاملا شخصی بوده و نمی توان انتقاد نامید. من نه کسی را در چوبر می شناسم و نه قصد تخریب یا بزرگ کردن کسی را دارم، بیس (پایه) گزارشهای میدانی و گفتگو ها را خود چوبریها ( آقای طوطی چوبر، آقای آقایی، آقای شوکتی ) انجام می دهند . من فقط تنظیم مطالب را انجام می دهم. بنابراین واضح است که من هیچ دخالتی در اصل موضوع ندارم. اما برخی مواقع مشاهده می شود که بعضی از مخاطبان (خانم مهناز و …) که نه همدیگر را دیده ایم و نه می شناسیم یک طرفه به قاضی رفته و بی دلیل انواع توهین ها را به سمت من حواله کرده اند که من ترجیح می دهم در مقابل اینگونه افراد سکوت کنم چرا که سکوت بهترین جواب برای برخی هاست.

 

 ما مطابق نظر و خواست مخاطبان فعالیت می کنیم

من معتقدم علاوه بر خبرهایی که از چوبر و  حومه در سایت منتشر می شود، باید خبرهای دیگر مناطق و افراد را هم در این سایت بگنجانیم. چرا که این سایت اطلاع رسانی است و ما سعی می کنیم اخبار، اطلاعات و مطالبی که بنظر می رسد در منطقه خواهان دارد نیز بمانند اخبار و یا مطالب خود چوبر باید در سایت منتشر شود. علاوه بر آن هدف ما گسترش سایت است. البته در این مورد اختلاف سلیقه هم وجود دارد که برخی همکاران معتقدند این سایت فقط اختصاص به اخبار و مطالب مربوط به چوبر باشد که اگر مخاطبان هم اینگونه بخواهند، ما مطابق نظر و خواست آنها اقدام خواهیم کرد.

 

خوشبختانه استقبال از سایت بیش از انتظار بوده است

خوشبختانه به لطف خدا و به همت همکاران پر تلاش سایت از جمله آقای شوکتی، آقای دبیری، آقای طوطی و آقای آقایی و خانم امیری گسترش و فعالیت سایت بیش از انتظار بوده و با افتخار باید اعلام کنم که شمار بازدید کنندگان سایت بطور میانگین هفته ایی به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده است و ما این موفقیت را مدیون لطف و محبت شما مخاطبان گرامی می دانیم. چرا که شما عزیزان در این مدت اخیر، با ارسال نظرات و پیامهایتان باعث دلگرمی و قوت قلب ما شده اید تا در این راه استوارتر و امیدوارتر قدم بر داریم.

 

تقدیر و تشکر

من در پایان بر خود لازم می دانم از خانواده ام بخاطر حمایتهایشان ، و از آقای شوکتی بخاطر قلب بزرگ و بخشنده شان و همچنین دوستان عزیزم نازیلا، آترینا ، خانم چاووشی و شبنم  همیشه مهربانم، و از همکاران خوبم در سایت چوبر نیوز (آقای دبیری و طوطی چوبر)، تشکر و قدر دانی کنم. چرا که من معتقدم اگر موفقیتی هم در این راه بدست آورده ایم اول لطف خدا و سپس تلاش و پشتکار این دوستان بوده است.

از تک تک شما مخاطبان گرامی که حوصله کرده و به نقطه نظرات من توجه کردید صمیمانه تشکر می کنم و امیدوارم با نظرات و انتقادات سازنده تان، چراغ راه حرکتمان باشید.

 


برچسب‌ها:
 1. مینا گفت:

  خیلی خیلی عالی بود همیشه موفق باشید

 2. چوباری گفت:

  باسلام
  مدیر محترمه اجرایی سایت با توجه به اینکه سرکارخانم اشاره داشتید شما تحصیلات ارتباطات وخبرنگاری دارید ولی جای بسی تعجب است که شما بدون شناخت ازمخاطبین خود(بنا به گفته های خودتان) اخباری منتشر می کنید که مربوط به خارج از چوبر بوده و استقبال چندانی هم نمی شود، یاد آوری این نکته برای شما که متخصص این کارید نوعی زیره بردن به کرمان است ولی (یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذاری پیام شناخت مخاطب و ارائه ی مطالب با توجه به روحیات و افکار آنها می باشد) که جنابعالی یه خورده این رو رعایت نکرده و بیشتر اخبار سایتها رو ارائه می دهید. ما به اینها نیازی نداریم نیاز ما اتفاقات درحال رخ دادن یا رخ داده درچوبر می باشد نه اینکه تو آستارا محیط زیست چیکار کرد یا صید ماهی رو ممنوع کرد یا نکرد!
  ضمناً یاد آوری این نکته هم بنظرم بجا باشد که در نگارش یک متن سعی شود از کلمات و عبارات فارسی استفاده شود نه فرنگی مانند کلمه ای که شما بالا نوشتید«بیس»، ما توزبان فارسی بیس داریم؟
  امیدوارم این نکات که ما گفتیم به شما بر نخوره و شما هم قدرتمند تر از قبل بکارتان ادامه دهید.
  موفق باشید.

 3. همکار محترم خانم جهانی…

  من هم به نوبه ی خودم از زحمات بی دریغ شما تشکر وقدر دانی می کنم، انتقاد مخاطبان در روند پیشرفت سایت

  مفید است آن هم انتقادی سازنده نه بی ادبی و توهین به عوامل سایت… از جمله به شما همکار محترم

  ما به نظر آقای شوکتی عزیز احترام میگذاریم،حتما تشخیص ایشان در انتخاب شما به عنوان مدیر سایت راهبردی

  وکار سازاست،کسانی هم به شما توهین می کنند شخصیت خودشان را زیر سوال می برند،این کارها باعث

  تضعیف روحیه شما که خبرنگار هستید نبوده و نخواهد شد.

  توصیه من به این دوستان این هست که دست از این کارهابردارند تا این سایت همیشه پابرجا باشد،انتقاد،نظر

  فقط باید در جهت پیشرفت سایت باشد نه توهین…

  البته جادارد از مخاطبان عزیزی که همیشه با نظرات مفید مارادر جهت ترقی سایت مورد عنایت خود قرار

  میدهند،تقدیر وتشکر کنیم.

  پاسخ : جناب آقای طوطی چوبر ، من به داشتن همکاران خوش فکر و آینده نگری چون شما که اینقدر به همشهریان و شهرتان لطف و محبت دارید، افتخار می کنم.
  باز هم از لطفتان ممنونم آقای طوطی چوبر

 4. عادل بقائی گفت:

  سلام خانم جهانی .
  از حسن توجه شما نسبت به چوبر ومردم چوبر تشکر می کنم !
  و همچنین از آقای شوکتی که توانسته با رفتار و اخلاق شایسته خود شما و دیگر شخصیتهای دوست داشتنی را برای چوبرجذب کند بسیار خرسندیم ! و امیدواریم نوع رفتار و کردار مانیز مانند آقای شوکتی برای شما و همه رضایت بخش باشد، و شمارا بیشتر از گذشته برای فعالیت های فرهنگی و هنری در این حوزه مصمم کند.
  از آنجائیکه آستانه تحمل خبرنگاران بسیار بالاست!
  به این ترتیب شما را به حفظ روحیه و ادامه فعالیت تشویق می کنیم استوارو محکم و موفق باشید.
  متشکرم

  پاسخ : جناب مهندس بقایی از لطف و محبت صمیمانه شما سپاسگزارم. مطمئنا با وجود مخاطبانی روشنفکر و با درایتی چون شما ما نیز قوت قلب می گیریم. از لطفتان ممنونم.

 5. صادق عباديان گفت:

  من هم به نوبه خودم از شما سرکار خانم جهانی و زحمتکشان سایت و در کل خبر و خبر رسانی تقدیر و تشکر میکنم .به نظر من شما باید منتظر همچین اشخاص منفی که صرفا به قصد سست کردن شما فعالند باشید و هیچ ناراحتی به دل راه ندهید بیشتر مشکل این است که فرد خاطی سعی بر خود بالا بینی دارد و در صورتی که بر عکس است واین ناراحتش میکند ومن متاسفم برای همچین اشخاص . خدا قوت میگم به شما و دوستانتون در این امر و به همکلاسی عزیز و دوست داشتنی ام مهندس شوکتی که چوبر به وجود همچین عزیزی افتخار میکنه .

 6. چوبری گفت:

  خیلی جالب بود
  من از گروه چوبریها بودم که سر از ایننا در آوردم.
  خوشالم از اینکه تو گروه چوبر حضور دارید

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)




© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876