چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

عادل بقایی : «انسانیت» و «خوب» بودن، همواره هدف اصلی زندگی من بوده است
گرفتن پرینت
کد خبر: 3861  |   تاریخ انتشار:11 ژانویه 2015   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

 

 32

انسانهای بزرگ قیـافه ای بزرگ ندارند آنها روحـی بزرگ و قلبی به وسعت دریا دارند که با اعمال و رفتارشان دیگران را تحت تاثیر خود قرار می دهند. ما روزانه انسانهای زیادی را در خیابان ، فروشگاه ، مترو یا حتی کنار دست خودمان در اتوبوس و  تاکسی می بینیم اما چقدر آنها را می شناسیم و از نیتشان باخبریم. در میان همین آدمها، افرادی هم هستند که انسانیت واقعی را برای خود معنی کرده و حتی اخلاق و رفتارشان الگویی است برای خیلی ها.  برای شناخت این  انسانها حتما نباید مدل ماشین یا سند شش دانگ خانه شان را جستجو کنی! کافی است تلنگری کوچک به دیوار دلشان بزنی تا بازتاب آن را در افکار، عقیده و اندیشه‌های وی ببینی ! دقیقا همان تلنگری که بطور ناخودآگاه در قسمت « نظرات » توسط یکی از مخاطبان به عزیزی بنام « عادل بقایی » زده شد تا بهانه ایی شود برای یک گپ دوستانه که نتیجه آنرا در متن زیر می خوانید. با این توضیح که این گفتگوی جذاب و خواندنی را بنا به خواست تعداد زیادی از مخاطبان، خود آقای شوکتی با وی انجام داده اند و مسئولیت تنظیم و انتشار آن با من بوده است.

 

 

شما خودتان را چگونه به مردم معرفی می کنید؟ 

بنام خدا باسلام به ملت شریف چوبر، بنده حقیر عادل بقائی ، شهریور ماه سال ۱۳۵۲در للکه محله چوبر بدنیا آمدم و سومین فرزند خانواده هستم، زمان تولد ما بخاطر کمبود امکانات  شرایط  مناسبی نبود و باسختی بزرگ شدیم.

 

دوران تحصیل شما کجاها گذشت، و چه جوری؟ چه خاطراتی بیاد دارید و همکلاسی ها و دوستان آن دورانتان چه کسانی بودند؟

دوران تحصیل ما فراز و نشیب های زیادی دشت، از چوبر گرفته تا لیسار،آستارا و نهایتاً تهران. پایه ابتدائی در دبستان شهید عضدی للکه محله و شهید احمد عزتی و دوران راهنمائی هم در امت چوبر سپری شد. دوستان و همکلاسی های آن دوران زیاد هستن!  به مختصر آقایان،احمداژدری ،علیرضا رنگینی  ، بابک میکائیلی ،فرشادحسن پور، محمودحسن پور، حکم ا.. رحیمی که قاری قران بود وصدای خوبی هم داشت . رضا رزاقمنش ،فریدون عزیزوند،فرشاداکبری و دیگر عزیزانی…که از احوالاتشان خبر ندارم و امیدوارم صحیح سالم باشند.

من خط و نقاشی های نسبتاً خوبی داشتم! و این هنر را بیشتر با شکوفه انار در دیوار حیاط مدرسه تمرین می کردم! که یه روز آقای حیدرنیا (مدیر) ما را گرفت و یه اسکاچ و یه آفتابه آب داد دستم و گفت هرچه در دیوار نقاشی و نوشته هست تمیز کن! که ما تا نصف روز فقط داشتیم دیوار می شستیم و به این ترتیب بود که دیگه این هنر را در درو دیوار مدرسه تمرین نکردیم !

 

معمولا هر کسی در دوران کودکی علاقمند به شغلی آرمانی است ، شما چه شغلی مد نظر داشتید؟

البته در آن دوران فکر و خیال ما رهایی از بند مشلات بود! ، و در فرصت کوتاهی که پیش می آمد  به داشتن شغل خوب هم فکر می کردیم! مثلاً: زندگی کارمندی را که در فیلمها می دیدیم ،البته  هدف کارگردان روشن بود به نوعی می خواست مشکلات این زندگی را به تصویر بکشد، ولی برای ما این چنین زندگی و شغل از ایده ال ها بود، به نوعی برداشت ما کودکان مافوق تصور کارگردان فیلم بود . در صورتیکه کارگردان زندگی ما خدا بود! و مارا اینگونه هدایت کرد و امیدوارم در این مسیر اصلی زندگی که لطف خدا بوده گمراه نشویم.

 

کجا ساکن هستید و چند تا فرزند دارید؟

سال ۷۱ برای خدمت سربازی به تهران آمدم و بعد از آن هم در اینجا ماندگار شدیم ، ماندنمان در تهران خوب معلومه!! بخاطر همسرم بود!(البته این مثال قدیمی ها اینجا صدق می کند که گفتند تا ازدواج نکردی معلوم نمی کنه اهل کجایی) در سال ۷۵ هم ازدواج کرده و اکنون ۲ فرزند دارم. البته این مثال برای ما صدق نمی کند ما همچنان چوبری هستیم!

 

الان به چه شغلی مشغولید و آیا به ان هدف یا آرمانی که از کودکی  مد نظرتان بود نزدیک شدید یا نه؟

در بانک مشغول هستم. شکر خدا آنچه در مورد نیازهای اولیه زندگی مدنظر بود با  لطف خدا به آن رسیدیم. و اما هدف که یک انتخاب خیلی مهم در زندگی بشریت است خود جهت های مختلفی دارد لذا یک ابزاری است برای رسیدن به آرمان حالا این آرمان معنوی است یا دنیوی بستگی به نوع تفکرات فرد دارد،  بنده سعی کردم «خوب» بودن و «انسانیت» را در همه بعد زندگی چه در نداری! و بی نیازی! هدف خود قرار دهم و همواره تلاش می کنم که به آن نزدیک شوم.

 

شما یکی از مخاطبان پر و پا قرص سایت چوبر نیوز هستید، چطور با این سایت آشنا شدید؟

ازطریق وبلاگ شما ! این سایت کار بسیار ارزشمندی است از شما و همه دست اندر کاران تشکر می کنم.

 

 نظرات شما با اینکه مخالفان و موافقان زیادی دارد اما همچنان پر طرفدار است ، بطوریکه یکی از مسئولین می گفت من هر وقت وارد سایت شوم اول بدنبال نظرات بقایی و سپس مهناز می روم، فکر می کنید دلیلش چیست؟

البته که دلیل اولش وجود این سایت است! که توانسته جای خالی  خود را در شهر چوبر پر و اینگونه مخاطبان خود راجذب کند. چون اگر سایتی نبود  و یا وسیله ای برای درج اخبار نبود خوب به مراتب نظری هم از من یا از دیگر ان  گذاشته نمی شد. پس ابتدا باید از بانیان این کار تشکر کرد که با فراهم کردن این امکانات توانستیم  ابراز نظر کنیم ، بنده از همه مخاطبان چه مخالف و موافق و مسئول محترم که به نظرات بنده و سایر عزیزان  اشراف دارند تشکر می کنم و امیدوارم از باز گویی نظرات و انتقادات دلگیر و دلخور نباشند، با اینکه نظرات باید سنجیده باشد تا اثر کند!

 

فکر می کنید آگر مسئول سایت بودید چه می کردید که الان نشده؟

من در این کار تخصص ندارم ، و می توانم چند پیشنهاد برای عوامل جمع آوری اخبار و ثبت گزارشها داشته باشم که گزارشهای میدانی را گسترش دهند و پیگیر طرحهای مصوب و اقدامات مسئولین امر باشند و همچنین نقطه به نقطه چوبر را زیر پوشش خبری خود قرار دهند.

 

وضعیت فرهنگی چوبر را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

مردم چوبر از لحاظ فرهنگی بسیار غنی هستند، اما مسائلی موجب شده از فرهنگ اصیل خود فاصله بگیریم ! اجازه دهید یه مقدار باز تر صحبت کنیم ! چوبر هم مثل سایر شهرهای مرزی به لحاظ جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی کشورهای نسبتاً اروپایی به مراتب از تهاجم فرهنگ غربی آسیب هایی را متحمل شده! و نوع زندگی و نگرش بعضی از افراد را متاثر کرده!. نکته حایز اهمیت و ضروری این است که متولیان فرهنگی در این چنین شهرها باید بیشتر تلاش کنند و برای فرهنگ و تمدن بومی  منطقه برنامه های خاص خود را تدارک ببینند. تا چوبر و شهرهای مثل آن از این اسیبها در آمان بمانند و مردم و جوانان ما در حقیقت دینی و فرهنگی خود استوار باشند. و ثمره تلاش خود راببینند .

 

نقش مردم را در ارتقا، فرهنگی چوبر چقدر موثر می دانید؟

مردم در گشترش و تعالی فرهنگ نقش اساسی دارند، و نباید اجازه دهند بعضی بد اخلاقیها به  جامعه ورود پیدا کند، لذا فرهنگ عامه مردم چوبر آمیخته از سنت و شریعت است ،نمونه اش را در ایام محرم ، رمضان و همچنین در اعیاد مختلف می بینید. که چگونه فرهنگ و تمدن خود را حفظ  و عاشقانه، خالصانه هرسال بهتر از سالهای گذشته  به آن می پردازند. امید است این آیین ها و سنتها فرهنگ تعالی ما را تشکیل دهد و شاکله فرهنگ با اینگونه آیین ها ارزش پیدا کند و در داخل خانواده ها تقویت شود ، متاسفانه بعضی ناهنجاریها بعنوان فرهنگ  در جامعه نمود پیدا کرده که مغایر اداب و سنن ما است و بعضاً شناسه و ارزش پیدا می کند و فرهنگ علمی ، دینی ، ایمانی و اجتماعی مارا متاثر می کند. باید آگاه باشیم و تعریف کلی فرهنگ را از یاد نبریم .

 

وضعیت اقتصادی چوبر را چگونه ارزیابی می کنید؟ در چند سال اخیر رشد داشته یا تقلیل یافته است؟

خوب ظاهراً در بخش خصوصی کمی رشد داشته! ولی هنوز از مطلوبیت خوبی برخوردار نیست ،چون ما باید رشد و توسعه اقتصادی را در توزیع عادلانه درآمد ملی و سرمایه گذاری دولت در بخشهای مختلف صنعت  بررسی کنیم ، که حاصل آن ایجاد شغل، درآمد،امنیت شغلی و رفاه اجتماعی باشد، که در تاریخ چوبر چنین رویدادی به وقوع  نپیوسته. و دولتها کمتر به این مناطق توجه دارند.

 

به عنوان نمونه اگر کیوی را در نظر بگیریم که یکی از محصولات جدید و درآمد زای منطقه و البته ایران است، چه کارهایی لازم است انجام بشود تا با انرژی و انگیزه بیشتری مردم فعالیت کنند؟

یکی از محرکهای رشد نسبی اقتصاد در چوبر وجود همین محصول (کیوی)است ، پیشنهاد من برای همه باغداران تشکیل اتحادیه و تعاونی است، تا ازاین طریق بتوانند محصولات خود را در قالب یک استاندارد و با قیمت واقعی عرضه کنند. و از این نعمت خدادادی بیشتر و بهتر بهره مند شوند.

 

زیر ساخت های گردشگری در چوبر را کافی می دانید یا نه؟ و چه کسی مسئول یا متولی این کار است؟

زیر ساختها در این خصوص تازه شروع شده، بنابراین راه نرفته زیاد است ! به نظرم اولین اقدام و از همه مهمتر وجود یک کلانتری (پاسگاه) است ، که امنیت را تضمین کند، ولی شما می بینید از شهر شدن چوبر سالهاست می گذرد ولی هنوز خبری از آن نیست! خوب برای گردشگر مهمترین مسئله امنیت است.البته مسئولین شهر چوبر اعم از شورای شهر و شهرداری نهایت تلاش خود را می کنند و بیش از وظایف خود به این نوع کمبود ها توجه دارند ولی  چه باید کرد! همه مشکلات متمرکز شده در یک بخش (شورا) که رسیدگی و حل همه مشکلات به این آسانی نیست ، لذا مشخص است مسئولین رده بالا در این خصوص خیلی  کم توجهی می کنند.

 

فکر می کنید چقدر از در آمد چوبر مربوط به گردشگری است؟

درآمد چوبر بیشتر متکی به محصولات کشاورزی (برنج و کیوی) است ، درکنار آن درآمد اندکی از گردشگری دارد که زیاد قابل توجه نیست.

ببنید درآمد نسبت به گردشگری زمانی حاصل  می شود که امکانات  فراهم باشد، امکانات ما فقط موقعیت جغرافیایی ماست که بالقوه است و سرمایه گذاری متناسب با آن صورت نگرفته، البته  آقای اصلی زاده اگر اشتباه نکنم! در این  راه پیش قدم شده اند و احداث یک هتل را در ابتدای ورودی شهر چوبر( از سمت جنوب )را شروع کردند که امیدوارم به لطف خدا هم برای خود و هم برای ملت چوبر مثمرثمر باشد.

 

برای جذب سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی مثل هتل داران و…چه راهکارها و برنامه هایی دارید؟

دولت باید با حمایت و دادن امتیاز ازقبیل زمین ارزان و منابع مالی برای  سرمایه گذار امکانات را فراهم کند،چون می دانید سرمایه گذاری در این بخشها ریسک پذیر هستند. لذا باید مشوق های لازم برای بخش خصوصی وجود داشته باشد. فعلاً بیشتر سرمایه گذاریها بسمت کیوی و صادرات آن متمرکز شده است.

 

علاقمندید در چوبر چه مسئولیتی داشته باشید ؟

مسئولیت حتما نباید رسمی و سازمانی باشد ،در هر پستی خدمتگذار مردم بودن افتخار است.

 

برای پیشرفت بیشتر چوبر چه راهکاری دارید؟ چه موانعی در این راه می بینید؟

تلاش و کوشش متفکرانه و مستمر! اهمال کاری وکار امروز را به فرداها سپردن بد ترین مانع پیشرفت است.

 

شما در مورد اطلاع رسانی در چوبر چه نظری دارید؟ فکر می کنید چند نفر روزانه از سایت چوبر نیوز بازدید می کنند؟

شروع این عملیات توسط حضرتعالی بنابه به تخصصتان اجرایی شد! و این نمونه ای از احساس مسئولیت وخدمتگذاری به مردم را  نشان میدهد،  و من به نوبه خودم از این احساس مسئولیت شما در قبال وطن تشکر میکنم ، و شاهد هستید که استقبال از سایت هم زیاد است. و نقش خوبی را در انسجام منطقه ایجاد کرده است.

 

۵ نفر از کسانی که بیشترین تاثیر را در زندگی شما داشته اند نام ببرید؟

اول لطف خدا ، بعدخانواده خودم و همسرم و اهالی چوبر و بزرگانی چون مرحوم حاج ابراهیم فقیرپور، حاج رضوان آقایی، فرامرزآقایی ، حاج خلیل عزیزی ،حاج برات نصرتی و دوست عزیزم آقای علی گشتی و عسگر جوکار. همچنین معلمین بنده آقایان  میرزایی ، انام پور، عظیمی کهن…و دیگر عزیزانی که همیشه مشوق من بودند.

 

در مورد موسسه خیریه انفاق مهر چوبر چه نظری دارید؟

کار بسیارخوبی است! و همینطور مروج خیر و نیکی و تضمین کننده آخرت، ، لذا شاهد هستیم که در چوبر افراد بی بضاعت بر اثر خیلی از بی توجهی ها… با مشکلات فراوانی روبرو هستند و بسختی زندگی خود را سپری می کنند ، ولی به کسی ابراز درد نمی کنند ، پس خدمت به چنین افراد نجیب و نیازمند ضرورت دارد. از مؤسس و بنیانگذاراین موسسه  برادر عزیزم آقای نصرتی تشکر می کنم.

 

شما چوبر را متعلق به آستارا می دانید یا تالش؟

تالش یا آستارا فرقی نمی کند ، مهم حفظ روابط است، که این شهرها روابط را حفظ نمی کنند، شما شاهد هستید که  روستاها یا شهرهای بین هشتپر تا آستارا همیشه از بی توجهی  رنج می برند! نه آستارا برای مناطق تحت حوزه خود حرکت مثبتی داشته! نه هشتپر! بنابراین هرمنطقه یا آبادی با توانمندی خود به رشد و توسعه رسیده،  و باید بیشتر تلاش  کنیم تا خود به قطب جدید و اثر گذار در منطقه تبدیل شویم، لذا باتوجه به پتانسیل و پیشینه علمی ،فرهنگی چوبر این امکان وجود دارد.

 

چه انتقاد یا گله ایی از سایت چوبر نیوز دارید؟ 

از شما و دیگر عوامل «سایت چوبر نیوز» تشکر می کنم! سربلند و پیروز باشید.

 

1

 

 

متشکرم . ما هم  از طرف سایت چوبر نیوز و مخاطبان طرفدار شما آرزوی توفیق و موفقیت روز افزون برایتان داریم.


برچسب‌ها:
 1. مهناز گفت:

  تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد.
  چقدر استادانه و ماهرانه صحبت کردند. بابا همکار !!!!! شما هم که بانکی هستید. ردیف و رتبه را هم می گفتی همکار….
  ولی مصاحبه بسیار شیرین و جالبی بود. حرفها به دلم نشست چون واقعی بودند. من قبلا هم گفته بودم که آقای بقایی یک همشهری که نه یک افتخارند برای چوبریها…
  باور کنید اگر این مصاحبه بدون اسم و مشخصات چاپ می شد من می گفتم خود استاد بقایی هستند.
  آقایان خبرنگار اینگونه گفتگو بگیرید. آدم از تک تک جملاتش لذت می بره چون نه توهین به کسی داره نه تنده و نه یکنواخت .
  خیلی جالب و جذاب بود. مرسی از حرفهای قشنگتان آقای همکار….

 2. مهناز گفت:

  ولی یه چیزی بگم تا نمردم.
  من شنیدم امسال تابستان بیش از ۵۰ نفر در ساحل چوبر مشغول بکار بودند و کسب درآمد می کردند.
  مسافر هم که الاماشاا… پر بود.
  یعنی اینها مجانی کار می کرده اند دیگه ؟؟؟؟؟؟
  ما که تابستان می آمدیم به مادر بزرگم تو چوبر سربزنیم ترافیک سنگین و شلوغی بازار و بخصوص ساحل چیز دیگه ایی نشان می داد.

  • عادل بقائی گفت:

   سلام همکار محترم.
   اگر همانگونه بوده که می فرماییدخیلی خوبه!
   چون هدف همینه! ایجاد اشتغال و در آمد برای اهالی منطقه ،ولی نه برای ۵۰نفر بلکه بیش از ۵۰۰نفر
   منتها در چارچوب عدالت ، ضایطه و شاسته سالاری تا خدایی نکرده حقی پایمال نباشه!
   همه باید از این موقعیت مساوی بهره مند شوند! البته ناگفته نماند افراد توانمند خود موقعیت ایجاد می کنند تا بدنبال موقعیت باشند. این نباشد که بشینیم خانه بعد انتظار بوجود آمدن موقعیت و رحمت خدا باشیم.

 3. مهناز گفت:

  قابل توجه بعضی هایی که نظرات منو سانسور می کردند.
  حالا دیدید بیشتر مردم بخاطر نظرات من میان سایت؟؟؟؟
  شما باورتون نمیشه سانسور می کنید.
  من از طرف خیلی ها حرف می زنم و اونم حرف حق. که برای خیلی ها از جمله برخی دست اندکاران سایت سنگینه.
  (مدیونید اگه این نظرمو سانسور کنید)
  من از بسیاری از فامیلها و آشنایان و دوستام شنیدم که تو این سایت بخاطر نظرات من می آیند و می خونند.
  حالا شما باور نکنید و حذفم کنید…

 4. a.g گفت:

  آقای بقائی سلام .
  مصاحبتون مثل خوتان عالی بود !!در مورد همه پرسشها،مخصوصاً وضیعت اقتصادی چوبر خیلی خوب و منطقی جواب دادی! برای شما آرزوی موفقیت دارم

 5. پاسخ:
  سلام مهناز خانم مدیران سایت تا به الان دسترسی هیچ کاربری را از سایت قطع نکرده اند و هرگز هم نخواهد شد.
  شما هم دیدگاه خودتون رو را دارید و برای ما قابل احترام است.
  با تشکر-علیرضا دبیری

 6. آشنا گفت:

  مرحبا!
  اینه!! می گن چوبر از نظر بار علمی در جایگاه بهتری قرار دارد بالحق بجا ست ! این شخص یکی از گمنام هایش است که اینطور در مورد مسایل استراتژی سخن گفته! به این چنین افراد در هر جای ایران باید بها داد و وجود شان را غیمنت شمرد. آفرین بر غیرت چوبری که هرجا هستی موجب سربلندی و غرور آفرینی! به امید روزهای بهاری و سعادتمندی..تشکرم

 7. قلی پور گفت:

  چقدر انسانهای بزرگ و پرمغزی در چوبر خودمان داشتیم و بی خبر بودیم. من در مورد ایشان شنیده بودم که بسیار متین و بزرگوارند اما حرفهایشان منو بیشتر تحت تاثیر قرار داد. کاش اینگونه افراد در راس امور اجرایی قرار بگیرند.
  من یقین دارم حرفهایی که زده اند از ته قلب پاکشان بوده و واقعی است. چون جنس شعار با اینگونه حرفها فرق می کند.
  به قول معروف حرفی که از دل بربیاید بر دل می نشیند آقا عادل گرامی

 8. م.و گفت:

  آقا عادل عزیز.
  افتخار تالش و چوبر ! چوبر تحت حوزه ۲ تالش است .
  و تالش هم نهایت سعی و توجه ویژه خود را به اکثر مناطق قرار داده ، و همواره برای حل مشکلات پیش قدم بوده و در حد توان توجهات داشته !اینکه بفرمایید تالش یا آستارا به مناطق تحت حوزه خود بی توجه هستند
  شاید یه کمی بی انصافی است .
  ولی احضارات وانتقادات شما بجاست !
  ما باید بیشتر تلاش کنیم تا رضایت کامل حاصل گردد.
  ازاینکه مثل بعضیها مطلقاً نگفتی آستارا خوبه!
  درنهایت از درایت و ادب شما جهت یاد آوری کاستی ها متشکریم.
  و همینطور از سایت چوبر.

 9. آشنا گفت:

  کدام بانکی !!؟؟
  شاید کاری داشتیم بتونی انجام بدی!
  از قرار معلوم واسه خودت کاره ای هستی .
  ما شاا..همشهری

 10. آشنا گفت:

  ببخشید!
  اصلاح می کنم .
  ازقرار معلوم مسئولیت مهمی داری!
  هرچه بود! باعث افتخاری !
  همشهری عزیز!

 11. تازه دل گفت:

  خیلی مخلصیم عادل خان.
  حرفهایت عین واقعیته . خدا یارت برادر
  تو باید یکی از مدیران رده بالای کشور می شدی عادل جان. حیفه این فکر و اندیشه در پشت باجه بانک تلف بشه.

 12. هموطن گفت:

  ایشان مرد بزرگواری هستند.
  حرف حق را باید از دل پاک شنید,برایشان آروزی موفقیت دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876