چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

برگزاری آیین شب یلدا؛ فرصت هم‌دلی و مهربانی ایرانیان است
گرفتن پرینت
کد خبر: 3672  |   تاریخ انتشار:21 دسامبر 2014   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

 

به گزارش چوبر نیوز، شب یَلدا یا شب چلّه یکی از جشن‌های کهن ایران باستان است. مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان نیز راه یافته است. ایرانیان یک روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خورروز (روز خورشید) و دی گان؛ می‌خواندند و به استراحت می‌پرداختند و تعطیل عمومی بود.

چله بزرگ زمستان از آغاز زمستان که برابر است با آغاز دی ماه شروع می شود و مدت آن چهل روز است و چله کوچک زمستان از شب دهم بهمن ماه تا پایان بهمن ماه طول می کشد که مدت آن بیست روز است.

ایرانیان و بسیاری از اقوام دیگر،همه ساله شب یلدا را جشن می‌گیرند. اما امسال شب یلدا با رحلت پیامبر اکرم و شهادت امام حسن مجتبی(ع) مصادف شده است بنابراین می طلبد برگزاری این آیین کهن با حفظ حرمت این شب عزیز باشد.

از چند روز قبل ارسال پیامکهای تبریک شب یلدا شروع شده و هموطنانمان پیشاپیش این شب را به همدیگر تبریک می گویند و اما در این میان تعدادی از شهروندان خویی نیز به علت اینکه شب یلدای امسال با رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) مقارن شده ترجیح دادند تا مراسم شب یلدا را چند روز دیرتر و بعد از اتمام ماه صفر برگزار کنند.

برگزاری آیین شب یلدا؛ فرصت هم‌دلی و مهربانی و بلندترین شب سال ایرانیان مهرپرور، مهربان و روشن‌ضمیر که آداب و سنت‌های کهن ایرانی که به بهانه بلندترین شب سال، خانواده ها و بستگان با جمع شدن دور سفره‌ محبت و یک‌رنگی زنده نگه می ‌دارند و با برگزاری جشن و آیین های خاص سنت صله ارحام که در اسلام بسیار به آن سفارش شده را به جای می آورند. یلدا، روایت هم‌دلی مردمانی‌ست که در شادی‌ها و غم‌ها همواره یاور دل‌های یکدیگرند.

حجت الاسلام محمد تقی فردایی، با اشاره به گرامیداشت سنت دیرینه صله رحم در بین ایرانیان، گفت : شب یلدای امسال مصادف با دهه آخر صفر و همین طور ایام رحلت رسول گرامی اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) هست بنابر این شایسته است در این ایام، مسلمانان به حرمت پیامبر گرامی اسلام و امام حسن (ع)، از برپایی جشن و سرور خوداری کنند.

وی یکی از ویژگی های شب یلدا را دور هم جمع شدن خانواده و فامیل دانست و ابراز داشت : این سنت حسنه ای است که در اسلام نیز به آن تاکید شده و باید همواره به آن توجه شود اما بهتر است که فضای شب یلدا را با بزرگداشت یاد اهل بیت(ع) و ذکر احادیث پیامبر اسلام(ص) معنوی کرده و سنت حسنه صله رحم و تکریم بزرگان نیز به بهترین وجه اجرا شود.

 

استفتای آیت الله مکارم راجع به برگزاری یلدای امسال:

 متن پرسش و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:

پرسش: برگزای آیین شب یلدای امسال (سال ۱۳۹۳ ه.ش) که مواجه با دهه آخر صفر و شام رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن علیهما السلام است از نظر شرعی چه حکمی دارد؟

پاسخ: سنت خوب صله رحم که همراه با کار خلاف شرعی نباشد از نظر اسلام مورد تایید است و در این ایام عزا، از برگزاری مجالس شاد، خودداری شود.

 


  1. بهزاد طوطی گفت:

    ممنونم شب یلدایتان مبارک

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876