چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

میدان کیوی چوبر یا میدان زورآزمایی برخی ها
گرفتن پرینت
کد خبر: 2971  |   تاریخ انتشار:31 اکتبر 2014   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

DSC_0191

 

به گزارش سایت شهر ساحلی چوبر (چوبر نیوز)، ابهت و گستره شهرها علاوه بر انبوه جمعیت آن، در تعداد میادین و خیابان و کوچه ها تعریف می شود. به بیان دیگر شهرسازان از ساخت میادین علاوه بر کارکردهای فنی آن به دنبال تبدیل نمودن آنها به یک نهاد هویت­بخش در شهر خود هستند.

به لحاظ توریستی نیز عناصر شهری به عنوان به یادماندنی­ترین خاطره از هر شهر در اذهان گردشگران به شمار می­روند که در صورت برخوردار بودن از ویژگی­های خاص، توانایی جای گرفتن در خاطره­ی شهروندان و گردشگران را خواهد داشت.

بر اساس این گزارش توسعه شهر چوبر و تکمیل خیابانها و میادین آن نیز از ابتدای تبدیل چوبر به شهر دغدغه مسئولان و مردم بوده است و از آنجا که در جاده اصلی چوبر مکانی برای دور زدن مسافران، گردشگران و حتی خود اهالی نبود، احداث میدان در چوبر بعنوان یکی از نیازهای اولیه و ضروری مسئولان شهری قرار گرفت و حتی زمزمه طراحی و نصب تندیس کیوی در وسط میدان نیز بر سر زبانها افتاد. ابتدا گفته شد میدان را در وسط بازار خواهند زد اما واضح بود که این نظر با هیچ عقل سلیمی جور در نمی آید، بعدها گفتند میدان را به انتهای بازار چوبر بعد از پل برده اند و قرار است طبق طرح تفصیلی ، میدان چوبر در تقاطع خیابان ساحل زده شود تا دسترسی گردشگران و مسافران به ساحل را تسهیل نماید.

سالها و ماهها و هفته ها گذشت اما خبری از ساخت میدان نشد و در این میان گردشگرانی که قصد سفر به چوبر را داشتند به ناگاه سر از حیران و آستارا  و تالش در می آوردند. کسانی که از چوبر می گذشتند و تابلوی شهر را می دیدند از خود می پرسیدند ما اشتباه آمده ایم یا تابلو را اشتباه زده اند… و سوالهای زیادی که در ذهن و زبان مردم به چرخش در می آمد…

همزمان با تغییرسالها و ماهها و روزها ، رئیس روسا هم عوض می شدند، اما همچنان دغدغه اصلی شان توسعه شهر و البته احداث میدان بود.

با این حال هرچند مخالفت هایی هم برای احداث میدان از طرف اداره راه وجود داشت اما هر طور که بود ، این بار شهرداری  چوبر، دل به دریا زد و در میان فشار افکار عمومی از یک طرف و کمبود بودجه و مخالفت های برخی افراد و ادارات  از طرف دیگر، مصمم به احداث میدان شد.

مهندسان و ناظران و کارگران مشغول کار شدند و قسمتی از جاده را بریده و چیزی شبیه میدان در آن تعبیه کرده و زود اعلام کردند میدان چوبر احداث شد و هر کس دلش خواست می تواند دست زن و بچه اش را بگیرد و برود ساعتها با خیال راحت دور میدان بچرخد…

اما هنوز بتن آن خشک نشده بود، که کلاغها خبر آوردند : میدان چوبر به دلیل غیر اصولی بودن تخریب شد !

و اینگونه بود که سوالها دوباره در ذهن و زبان مردم جوانه زد : چرا تخریب؟ غیر اصولی به چه دلیل ؟ چه کسی مانع ساخت آن شد؟ و اصلا چرا ساخته شد که تخریب شود؟ این همه هزینه چرا باد هوا شد؟ و هزاران سوال بی جوابی که خیلی ها را هم آزرده کرد.

در این میان ما به خیلی ها زنگ زدیم و خیلی ها هم به ما زنگ زدند. ما تلاش کردیم واقعیت امر را بسنجیم و با کسانی که دست اندر کار یا منتقد این پروژه بودند گفتگو کنیم اما انگار برای برخی ها خبرنگار مثل لولو خورخوره است که تا وقتی بفهمند آنسوی خط خبرنگار نشسته به کمک بچه خردسال یا اهل و عیال خانواده طرف را (به خیال خام خودشان ) می پیچانند و نفس راحت می کشند که این یکی را هم دست به سر کردیم!!!

خب درست دوست عزیز، به خیال شما ما هفت دور پیچیدیم و بی خیال ماجرا شدیم اما جواب مردم را چه می دهید؟ با این همه سوالی که در ذهن مردم نشسته چه می کنی؟ کسی که دلش جانانه برای چوبر و یا اصلا برای کار خودش می تپد چه گناهی کرده؟ و از همه مهمتر این همه پول باد هواست یا پول بیت المال که از جیب من و تو رفته ؟

به هر حال کاری که نباید اتفاق می افتاد، افتاد و میدانی که قرار بود نماد شهر چوبر شود به نماد زورآزمایی برخی ها تبدیل شد.

امید است این تلنگری باشد برای آنهایی که به هر تقدیر دستی بر این پروژه دارند تا بجای سنگ اندازی، سنگی روی سنگ بگذارند و با همت و یکدلی و یکرنگی طرحهای توسعه شهر را برای رفاه و آسایش مردم، به سرانجام مقصود برسانند. سایت شهر ساحلی چوبر که متعلق به مردم و تک تک ساکنان فهیم و با وجدان آن است تا حصول نتیجه از پای نمی نشیند و با پیگیری از مراجع بالاتر حتی بازرسی کل کشور، واقعیت این امر را برای مردم بازگو خواهد کرد. با سپاس

 


برچسب‌ها:
 1. مهناز گفت:

  عجب نوشتی برادر.
  یعنی اینا نمی دونن دود این آتیشا به چشم کیا می ره ؟
  چرا اسماشونو ننوشتی آقای شوکتی؟؟؟؟
  اینایی که پول بیت المال را خوردند از دماغشون باید در بیارند. کسی هم که سالم باشه و بخواد کار کنه پشتش صفحه میزارن و میندازنش کنار.
  حال کردم . خدا کنه به قبای کسی بر بخوره . اما کو گوش شنوا بابا …

 2. عادل بقائی گفت:

  میدان کیوی!! کیوی یعنی اینقدر مقدس شده که نام اولین میدان شهر بنام آن مزین میشود!،واینقدرجنجال بپا می کند!! به ارزشها توجه کنید! نه به ۴تا جدول که دورهم چیده شده ویک میدان را بوجود آورده حالا چه اصولی یا غیر اصولی مگر بودجه ویا هزینه آن چقدر بوده؟ وبرای اصلاح آن چقدر بودجه صرف می شود ؟که بازرسی کل کشور به صحنه بیاد!ما باید آبروداری کنیم،و درتحت تاثیر بی مورد وبی جا قرار نگیریم! به اطرافمان خوب توجه کنیم !زمانی برای افرادیکه در تحصیل ویا قبولی کنکور دررشته فلان …و کسب رتبه.. وغیره.. پلاکارد هایی تبریک تبریک تبریک..!! نصب می شد ومی شود! حالا همان شخص در یک سازمان فعالیت می کند باید کمکش کنیم نه …..! متشکرم

 3. مهناز گفت:

  عادل جان شما نفستان از جای گرم در می آید .
  شما می دانید با ۵۰ میلیون تومان چند تا خانواده را میشد اداره کرد…
  شما می دانید خیلی ها در چوبر به نان شب محتاجند و صورتشان را با سیلی سرخ می کنند. شاید در نظر شما این پولها چیزی نیست برادر. اما برای ما خیلی هست…
  وقتی خانواده ایی بخاطر نداشتن پول دکتر بچه دلبندشان را از دست می دهند شما حتما به همچین کسانی می خندید و می گویید آنها موجودات اضافی هستند نه؟؟؟؟
  ما که معنی انسانیت را نمی دانید

 4. مهناز گفت:

  هول نشو آقا دستم خورد ارسال شد. ادامه داره
  شما که معنی انسانیت را نمی دانید بله این پولها براتون پولی نیست.
  شما که خبر ندارید شهرداری جون می کنه و کار می کنه آنوقت آقایی از یک اداره دیگه دستور میده میدان باید تخریب بشه. یعنی هرکه زور داره حرفش برو داره
  شما هم از همون دسته اید برادر. چون بجای دفاع از چوبر و طرحهای شهرداری از مخالفان شهرداری حمایت می کنید.
  مردم چوبر واقعیت را می دانند و افراد زحمت کش را هم می شناسند. و حالا شما را هم شناختند که می خواهید این پول بیت المال را که هزینه شده لا پوشانی می کنید.
  من طرفدار شهرداری نیستم اما فکر می کنم در این کار مظلوم واقع شده اند. مردم دوربرگردان می خواهند آنوقت شما طرفدار آنهایی هستید که میدان را خراب کردند. و این همه هزینه را بر باد دادند.
  من از مدیران سایت می خواهم این موضوعات را دیگر پیگیری نکنند تا افرادی مثل عادل خان یک آب. هم از روی این آن بخورند و بگند کو ؟ چی؟ پول؟ اون که پولی نیست؟ کم بود بابا . جزیی بود . سر و صداشو در نیارین…

  • عادل بقائی گفت:

   سلام.
   منظور بنده ایجاد اعتمادوهمدلی در بین مردم جامعه(چوبر) و مسئولین است که مشروعیت و مقبو لیت دارد! ولی شما با نیرنگی و اهداف جهت دار در پی گل آلود کردن آن هستی هدفت چیست نمی دانم! که اینگونه به زمین و زمان می تازی! پس بتاز( مهناز) امیدوارم «سوره فاطر آیه۱۰» را خوانده باشی !

 5. آرتمیسا جهانی گفت:

  با سلام
  از مخاطبان محترمی که قبول زحمت کرده و ارایه نظر می کنند بینهایت ممنونم.
  اما یک خواهش از شما دارم لطفا در ارایه نظر، شخصیت افرادی که از آنها نام می برید در نظر داشته باشید.
  مهناز خانم از شما بخاطر نظرتان ممنونم اما یادم هست در زمان مدیریت قبلی وقتی (آقای شوکتی) یکی از نظراتتان را بخاطر نام بردن از یک نفر، یک هفته دیر تایید کرد، چقدر ناراحت شدید و حتی اسم سانسور روی آن گذاشتید.
  بنابراین خواهشمندیم در ارایه نظر کمی ادب و نزاکت را در نظر داشته باشیم چرا که قرار است ما با نظراتمان با دیگران در تعامل باشیم نه تقابل خواهر عزیز من !

  اما یک خواهش هم از همکاران عزیز سایت دارم :
  در تایید نظرات اجازه دهید بنده در جریان باشم. چون در آخرین صحبتی که با آقای شوکتی داشتم قرار بر این شد نظرات از طرف اینجانب تایید شود و اگر موردی بود به خود آقای شوکتی ارجاع دهیم.

 6. زهرا صلاحی گفت:

  می بینم که مهناز خانم باز هم زمین و زمان را به هم ریختند. من نمی دانم چرا نظرات این خانم را مسئولان سایت منتشر می کنند.
  آقای بقایی بیچاره که حرف بدی نزده اند ایشان فقط همه را به وفاق و همدلی دعوت کرده اند . کجای حرف این بنده خدا بد بود که اینقدر شهیدش کردی آخه مهناز؟!
  هر چند من هم معتقدم نباید نسبت به بیت المال یا حق مردم چوبر بی توجه شویم. اما مهناز خانم این کار که عمدی نبوده جبهه گرفتی خواهر من.
  در جریان بودن مسئولان بد نیست تا دوباره تکرار نشود. اما فکر کنم اگر آقای بقایی هم از وجود بازرسی انتقاد نمی کرد من با کل نظرشان موافق بودم.
  البته چاره کار را بزرگان می دانند ما را سنه نه .

 7. با سلام

  ازماست که بر ماست….

  مقصر اونا نیستن مقصر ماهستیم که اینگونه انتخاب میکنیم و اینگونه تخریب میکنن.اگه موقع رای گیری یخورده تعصبی عمل نکنیم این بلا ها ممکنه سرمون نیاد.این از میدان که وسط اتوبان اصلی زدن واین هم نمای شهرمون که چند سالیه شهرشده ولی هیچ فرقی باچوبری که روستا بود نکرده.
  آخه چرا ما جوونای تحصیل کرده شهرمونو دست کم میگیریم با اینکه از بعضی ها خیلی هم با انگیزه تر هستن.
  خودتون قضاوت کنین از طرف حویق که وارد شهرمون میشیم اصلا نمای شهری مشاهده میکنین؟ اصلا قابل مقایسه هست با حویق؟
  اگه شهرمون این یه تیکه زیبایی طبیعی رو نداشت اون موقع چی میشد.معلومه که هیچ کاری رو با برنامه ریزی درست انجام نمیدن. بیایید با انتخاب درست شهر زیبایی داشته باشیم… میدون که هیچ تا پل بزرگ رو برنداشتن یه چاره ای بکنیم.

 8. با تشکر از آقای شوکتی که این سایت رو برای شهرچوبر راه اندازی کردن تا ما جوونا بتونیم نظرات یا انتقادات خودمونو بتونیم اراِِیه بدیم.همچنین از علیرضا خان دبیری همکلاسی سابق خودم نهایت تشکر را دارم که در کنار آقای شوکتی برای شهرمون زحمت میکشند.

  باتشکر فرشاد هادی

 9. ماناس گفت:

  همیشه در هر کجای ایران, چوبر که جای خود داره میدونی ساخته میشه بعدش قبل ازینکه افتتاح بشه تخریب میشه و ازین ساخت و تخریب ها فقط عده ای خاص که تصمیم گیرنده هستند سود میبرن و همچنان کلاهی گشاد بر سر منو شماست!

 10. تازه دل گفت:

  بس کنید بابا ریاست بازی را به داد مردم برسید.
  پس چی شد این میدانی که می خواستید یک ماهه تکمیلش کنید؟؟؟
  پول تمام شد شعارها هم ته کشید نه؟

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876