چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

شهر ساحلی چوبر شهر کیوی ایران
گرفتن پرینت
کد خبر: 10286  |   تاریخ انتشار:20 ژانویه 2024   |   نویسنده: آرتمیسا جهانی

 ایران بعد از چین، ایتالیا و نیوزیلند چهارمین تولید کننده کیوی در دنیاست و گیلان قطب تولید این محصول در ایران است.

 اگرچه گیلان با داشتن ۵ هزار و ۲۱ هکتار باغ بارور کیوی، از لحاظ سطح زیر کشت بعد از مازندران، در جایگاه دوم قرار دارد اما این استان با تولید سالانه بطور میانگین ۱۷۵ هزار تن کیوی، توانسته  است گوی سبقت تولید را از استان های شمالی  بـِرُباید و قطب تولید کیوی در ایران باشد.
ارزش اقتصادی کیوی تولیدی گیلان  ۳۸۵ میلیارد تومان برآورد میشود که در همه شهرستان های گیلان کشت می شود اما تالش با داشتن بیش از نیمی از باغ های کیوی استان؛ معادل ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار در بین ۱۵ استان دیگر پیشتاز است همچنین  ۷۲۴ هکتار باغ غیر باور هم دردر تالش وجود دارد که تا ۳ سال دیگر به بار می نشیند و حدود ۲۲ هزار تن دیگر به میزان تولید این محصول در گیلان افزوده خواهد شد.
سیاب حسن پور، تولید کننده و صادر کننده این محصول استراتژیک می گوید:  نهال کیوی کیوی از سال سوم پس از کشت، سالانه حدود ۲۵ کیلو میوه می دهد و سود ده بودن این میوه باعث شده بسیاری از خانوارهای گیلانی بوِیژه در روستاها حتی در حیاط خانه و یا باغچه های کوچک حیاط شان کیوی بکارند، به همین خاطر تولید کیوی در منطقه غرب گیلان هرگز آمار دقیق و کاملی ندارد.
وی گیلان را قطب صادرات کیوی و چوبر را قلب تولید کیوی ایران می داند و اضافه می کند: وجود بیش از ۱۰۰ سردخانه در منطقه چوبر و سطح زیر کشت بیش از ۵ هزار هکتار در این منطقه، اهمیت تولید و صادرات این محصول را در اقتصاد مردم چوبر و منطقه نشان می دهد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران می گوید: سالانه حدود ۶۰ هزار تن از کیوی های تولید گیلان به کشورهای روسیه، جمهوری آذرباییجان، قزاقستان، ارمنستان، عراق، هندوستان، امارات متحده عربی، قطر، سوریه، لبنان، ترکیه و افغانستان  صادر و ۳۰ میلیون دلار ارز وارد کشور می شود.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876