چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

تولید کیوی در چوبر افزایش یافت
گرفتن پرینت
کد خبر: 10231  |   تاریخ انتشار:23 اکتبر 2023   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

طبق نظر کارشناسان پیش بینی میشود بیش از ۵۰۰ هزار تن کیوی در چوبر تولید و صادر شود.

به گزارش چوبر نیوز، کیوی یکی از محصولات باغی شمال غرب کشور است که تولید و صادرات ان چهره اقتصادی و اجتماعی منطقه را رونق بخشیده است. تقریبا ۹۵ درصد از مردمان شهر چوبر در غرب استان گیلات به تولید کیوی در باغات و حتی حیاط منازل خود مشغولند. میوه کیوی بصورت خام صادر میشود و همین موضوع سود فراوانی عاید باغداران و صادرکنندگان می کند.

هرچند با توجه به شرایط اب و هوایی و موقعیت جغرافیایی و خاک مناسب منطقه چوبر برای تولید محصول کیوی مزیت نسبی تولید این محصول را در منطقه بیشتر کرده اما وجود برخی چالش ها مانع از ازدیاد تولید در این منطقه شده است. کمبود آب، نهاده های مورد نیاز کشاورزان و مشکلات صادرات از مهمترین چالش های تولید کنندگان این منطقه است.

از دیگر سو، نبود کارخانجات صنایع تبدیلی در منطقه و خام فروشی این محصول سبب شده تا کشاورزان به قیمت بسیار پایینی محصول خود را به دلالان بفروشند. ایجاد کارخانجات فراوری محصول و تولید پودر و اب این محصول نه تنها در صادرات این محصول استراتژیک مفید و مثمر ثمر خواهد بود بلکه زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی منطقه را هم در پی خواهد داشت.

گزارشات میدانی خبرنگاران چوبر نیوز از باغات چوبر نشان می دهد امسال باردهی محصول کیوی در باغات کیوی چوبر نسبت به سال قبل ۲۲ درصد افزایش داشته است. ضمن اینکه در سطح کشت نیز بیش از ۱۱۴ درصد افزایش داشته است.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876