چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

مازاد تولید، بهانه تاخیر در پرداخت مطالبات گندمکاران
گرفتن پرینت
کد خبر: 10201  |   تاریخ انتشار:27 سپتامبر 2023   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

سازمان برنامه و بودجه علت تاخیر در پرداخت مطالبات گندمکاران را افزایش مازاد تولید ۲ میلیون تنی گندم اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ رضا شوکتی خبرنگار تحریریه کشاورزی و روستا در خبرگزاری صدا و سیما در گفتگو با رادیو ایران گفت: سازمان برنامه و بودجه علت تاخیر در پرداخت مطالبات گندمکاران را افزایش مازاد تولید ۲ میلیون تنی گندم اعلام کرده است.

رضا شوکتی افزود: طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، علت تاخیر در پرداخت مطالبات، پیش بینی‌ها برای تولید ۸ میلیون تن بوده که ۲ میلیون تن هم اکنون مازاد تولید داریم؛ لذا منابعی برای پرداخت آن دو میلیون تن وجود ندارد.

سوال مجری: سازمان برنامه و بودجه وعده داده بود که (۰۴ / ۰۷/ ۱۴۰۲) تکلیف پرداخت مطالبات گندمکاران و کلزارکاران را تعیین می‌کند. پیش از این هم سازمان برنامه و بودجه و وزیر جهاد کشاورزی بر اساس دستور رئیس جمهور، وعده دادنده بودند همه مطالبات کشاورزان تا پایان شهریور پرداخت می‌شود. آقای شوکتی بفرمایید آخرین آمار از میزان مطالبات کشاروزان گندم کار و و کلزاکار چقدر هست و چه میزان از آن پرداخت شده؟ 

امسال ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاوران خریداری شده که به ارزش ۱۵۵ همت است که ۱۱۰ همت آن پرداخت شده و ۴۵ همت هم جزء مطالبات کشاورزان گندمکار است. کشاورزان کلزاکار هم حدود یک همت طلب کارند.

 

طبق قانون این مطالبات تا چه زمانی باید پرداخت می‌شد؟ و علت تاخیر آن را بفرمایید؟

طبق تبصره ۲ بند ۱ مصوبه شورای قیمت گذاری، از زمانیکه کشاورزان محصول خود را تحویل سیلو‌ها به دولت میدهد، ۲۴ ساعت بعد باید مبلغ تسویه و طلب کشاورزان پرداخت شود؛ که الان حدود ۶ ماه است که مطالبات پرداخت نشده است. علت تاخیر که سازمان برنامه و بودجه باید این مطابات را پرداخت کند، بهانه اش پیش بینی‌ها برای تولید ۸ میلیون تن بود که ۲ میلیون تن مازاد تولید است؛ این تنها جوابی که سازمان برنامه و بودجه برای علت تاخیر مطالبات داده، همین بهانه است.

باتوجه به اینکه مراسم آغاز سال زراعی جدید در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، از آخرین پیگیری‌هایی که در این زمینه داشته اید، پاسخ مسئولین چه بوده؟ 

از اول مهر سال زارعی جدید آغاز می‌شود که از یک هفته پیش هم در مناطق شمال غرب کشور، گندم کاران شروع به کشت کرده اند، که نیاز دارند برای هزینه تولید، مطالباتشان را می‌گرفتند. با پیگیری من، نظر وزیر جهاد کشاورزی هم بر این است که خود سازمان برنامه و بودجه، مسئول پرداخت مطالبت کشاورزان است.
سازمان برنامه و بودجه هم می‌گویند؛ منابعی برای پرداخت مطالبات ندارد.

در این باره با عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس صحبت کردم، که گفتند: قانون باید اجرا شود و اگر تا ۲ هفته آینده مطالبت کشاورزان پرداخت نشود به عنوان ترک فعل محسوب می‌شود و دستگاهی که کوتاهی کرده، باید به مراجع قضایی معرفی شود. تنظیم خبر : مرجان بینا


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876