چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

روند جلسه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی در گفتگو با علیرضا شوکتی
گرفتن پرینت
کد خبر: 10114  |   تاریخ انتشار:30 جولای 2023   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

جلسه شورای قیمت گذاری تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی مجدد با حضور نمایندگانی از بخش خصوصی برگزار می‌شود.

به گزارش چوبر نیوز، علیرضا شوکتی از میز کشاورزی خبرگزار‌ی صدا و سیما در برنامه سلام خبرنگار شبکه خبر درباره دستور کار جلسه شورای قیمت گذاری تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفتگو کرد.
سوال : آقای شوکتی درباره جلسه امروز بفرمایید .
شوکتی: جلسه‌ای که قرار است امروز برگزار شود راجع به قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی است که ساعت ۲ بعد از ظهر این جلسه برگزار می‌شود که ما هم آنجا حضور داریم برای پوشش این گزارش.
سوال: کدام محصولات؟
شوکتی: ۳۲ تا محصول زراعی ما داریم چه باغی، ۱۷ تا از آن البته زراعی هست و ۱۵ تا باغی هست. این‌ها در ۶ ماهه دوم سال یعنی از زمان کشت شان که شروع می‌شود نیمه دوم سال، این‌ها باید قبل از کشت یعنی طبق قانون تبصره دو ماده دو، تا آخر تیرماه باید قیمت این‌ها تعیین شود و این محصولات جزو محصولاتی هست مثل دانه‌های روغنی، گندم، کلزا و خیلی از این‌هایی که لازم است که قبل از این که کشاورز شروع به کشت کند این‌ها قیمت هایشان تعیین شود که بتوانند با آن تناسبی که وجود دارد بتوانند تولیدشان را شروع کنند.
سوال: الان این اتفاق افتاده است؟
شوکتی: بله سال‌های قبل هم افتاده.
سوال: برای امسال؟
شوکتی: بله دیروز یعنی آخرین تیرماه باید این مشخص می‌شد آخرین فرصت سی و یکم بود که دیروز صحبت‌های اولیه کارشناسی و کمیسیون‌ها انجام شده و امروز قرار است که این جلسه برگزار شود برای تعیین این قیمت.
سوال: بر اساس چه شاخص‌هایی این قیمت را نهایی می‌کنند؟
شوکتی: این قیمت را بر اساس هزینه‌های تولید و بر اساس هزینه‌های سرانه سالانه‌ای که وجود دارد این‌ها را بررسی می‌کنند کمیسیون‌های مختلف تشکیل می‌شود و این‌ها را برآورد می‌کنند و قیمتی که تعیین می‌کنند این قیمت در شورای قیمت گذاری که متشکل از یازده نفر هستند و هم بخش خصوصی هست و هم از بخش دولتی آنجا هستند رای می‌دهند، حالا امسال طبق پیگیری که ما انجام دادیم ۴ تا گزینه مشخص شده برای قیمت، قیمت پایه که این‌ها امروز قرار است که اعلام شود و برود که دولت هم روی آن نظر می‌دهد بعد از یک هفته طبق قانون این قیمت باید اعلام شود به کشاورز که قیمت برای سال زراعی امسال این قیمت است که بر اساس آن بتواند تولیدش را شروع کند.
سوال: آن قیمت اولیه را که اشاره کردید را چه کسانی مشخص و پیشنهاد می‌دهند؟
شوکتی: همین بخش خصوصی و کسانی که در آن شورا حضور دارند قیمت پایه را بر اساس آن هزینه‌های سال‌های قبل و آن هزینه‌هایی که امسال تحمیل می‌شود بر کشاورز سال به سال این تورم و این شرایط وجود دارد، بر اساس آن قیمت را در می‌آورند و قیمت پایه را اعلام می‌کنند و این قیمت قابل اصلاح هست یعنی در طول زمان که بخواهد به آن اصلاحیه بخورد تا زمان سه ماه یا هر چقدر که طول بکشد، مثلا امسال تا ۶ ماه طول کشید که قیمت دوم یعنی قیمت اصلاحیه طبق صحبتی که با بخش خصوصی انجام دادند این قیمت اعلام شد، بخش خصوصی نظرش این است هر چه زودتر این اعلام شود هم به نفع کشاورز و هم به نفع تولید است.
سوال: یعنی آنچه که امروز مشخص خواهد شد، باز احتمال تغییرش هست؟
شوکتی: صد در صد
سوال: در فاصله زمانی سه ماه یا شش ماه؟
شوکتی: این فاصله زمانی مشخص نیست و بهتر است هر چه زودتر این قیمت مشخص شود، ولی نهایتا تا سه ماه گفتند که …

سوال: یعنی امروز مشخص می‌شود و خرید صورت می‌گیرد، اما در طول زمان در فاصله سه ماه یا شش ماه ممکن است بر اساس شرایط زمانی و شرایط اقتصادی این قیمت تغییر بکند و باید مجدد جلسه تشکیل شود.
شوکتی: بله مجدد جلسه تشکیل می‌شود و بخش خصوصی نظراتش را می‌دهد و اگر که قیمت نیاز به اصلاح باشد اصلاح می‌کنند.
سوال: نماینده کشاورزان هم در این جلسات حضور دارند؟
شوکتی: بله سه نفر از نمایندگان بخش خصوصی در این شورا حضور دارند و سال‌های قبل اینگونه نبود.
سوال: این بخش خصوصی منظورتان تشکل‌های کشاورزی است؟
شوکتی:بله بنیاد گندمکاران ایران هست مثلا و بخش خصوصی حوزه مثلا تولید کلزا هست و بخش‌های مختلفی که بخش خصوصی که تولید کننده هستند و بخش خصوصی که در این شورا حضور دارند و حق رای هم دارند که برای قیمت حق رای دارند
سوال: یعنی بعنوان یک تولید کننده که کاملا در جریان روند تولید هست و قیمت‌هایی که اشاره کردید کاملا در جریان هستند و می‌توانند که توضیحات را بیان کنند که به یک قیمت مشخص و قیمت منصفانه باید بگوییم برسند.
شوکتی: قبلا اینگونه نبود یعنی بخش خصوصی حق رای نداشت و از سال ۱۴۰۰ مجلس یک مصوبه‌ای اضافه کرد و یک بندی اضافه کرد که بخش خصوصی حق رای دارد آنجا که بعد از آن بخش خصوصی روی این قیمت تعیین کننده است و قیمت را تعیین می‌کنند و در این شورا به کشاورزان اعلام می‌کنند.
سوال: امروز که جلسه تشکیل بشود و به یک قیمت نهایی برسند معمولا در همین جلسه اول می‌رسند به قیمت درست است؟ ممکن است نرسند؟
شوکتی: ممکن است نرسند، ممکن است که این قیمت رای بیاورد و برود در مقامات بالاتر مثلا خود رئیس جمهور و روی آن نظر بدهد.
سوال: روند چیست اگر به قیمت امروز برسند روند بعدی و مرحله بعدی چه خواهد بود اگر نه چه اتفاقی می‌افتد؟
شوکتی : طبق قانون و چیزی که الان وجود دارد جلسه شورایی که امروز تشکیل می‌شود قیمت تعیین می‌شود، طبق گفته‌ها ۴ تا گزینه است که یکی امروز رای می‌آورد و انتخاب می‌شود، بعد از این یک هفته زمان است طبق قانون که این قیمت اعلام بشود یعنی قیمت نهایی اعلام شود و ما منتظریم این قیمت بعد یک هفته اعلام شود.
سوال: از طرف وزارت جهادکشاورزی باید تایید و اعلام شود یا این که در هیات دولت باید به تصویب برسد.
 شوکتی : خود رئیس جمهور باید این را تایید کند، ولی اعلام کننده وزیر جهاد کشاورزی هست.
سوال: یک گزارش هم در این زمینه داریم شما نکته‌ای دارید توضیح بدهید بعد گزارش را ببینیم؟
شوکتی: گزارش کامل است. چیزی است که برای امروز هست و تعیین قیمت است که آنجا هم بخش خصوصی نظرش را گفته و هم بخش دولتی .
پایان/ خبرگزاری صدا و سیما


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876