چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
تاریخچه چوبر

 

بی شک اکثر چوبری ها در ادامه اسم فامیلی خود پسوند چوبر را دارند و احتمالا” با این سوال هم که  “چوبر یعنی چه؟ ” مواجه شده اند، اما شاید کمتر کسی باشد که معنی واقعی و پیشینه تاریخی آنرا بداند.

آنچه در تحقیقات محققان و نویسندگان بزرگ کشور در خصوص چوبر آمده است حکایت از آن دارد که پیدایش سکونت در چوبر نیز همزمان با سکونت تالشان در منطقه تالش بوده است. از جمله دکتر عبدلی و کریم آقاجانی از نویسندگان بزرگ کشور که مطالعات و تحقیقات زیادی در خصوص تاریخ و بخصوص تاریخ تالشان داشته اند، به این موضوع اشاره داشته اند.

 با این حال تاکنون اطلاعات دقیق و محکمی در مورد پیشینه تاریخی نام چوبر وجود نداشته و مطلب قابل توجهی در خصوص نام چوبر یافت نشده است.

آنچه در پی می آید خلاصه ای از پرو‍‍ژه  تحقیقاتی اینجانب  ” علیرضا شوکتی ” در خصوص تالش و منحصرا” چوبر می باشد که از منابع موثق و مختلفی بصورت میدانی و کتابخانه ای در مدت ۵ سال جهت چاپ کتاب گردآوری شده و برای اولین بار در این جا منتشر می شود.

بر طبق این تحقیقات استقرار سکنه در منطقه چوبر ابتدا در سه منطقه و در کنار رودخانه اصلی چوبر بوده است. یکی از این مناطق در قسمت کوهستانی بنام قدیمی “روخان ” بوده و دو  منطقه دیگر در قسمت کوهپایه بوده است و آنرا گیلان می گفته اند. افراد این مناطق ابتدا بصورت ییلاق قشلاق زندگی می کرده اند و به دامداری و کشاورزی مشغول بوده اند. اصطلاح گیلان به قسمتهای کوهپایه ای رشته کوههای پوشیده از جنگل بخش تالش گفته می شده که علاوه بر چوبر امروزی، سایر مناطق نوار ساحلی غرب گیلان را نیز در بر می گرفته است.

جالب اینکه موقعیت و داراییهای افراد کوهستانی نشین اغلب بهتر و بیشتر از افراد کوهپایه نشین بوده است.

به مرور زمان و با تسهیل زندگی جمعی، از سکونت افراد کوهستانی نشین کاسته و به افراد کوهپایه نشین که بیشتر به کار کشاورزی مشغول بوده اند افزوده شده است. ضمن اینکه از استانهای همجوار یعنی اردبیل نیز افراد زیادی به مناطق کوهپایه ای و جلگه ای غرب گیلان کوچ کردند وآنها اکثرا” به کار آهنگری و تجارت و بعضا” کشاورزی مشغول بودند.

بدین ترتیب با کوچ آنها به سمت کوهپایه ها  و اطراف رودخانه ها، ساخت سکونتگاههایی از چوب وکاهگل گسترش یافت که نیاز به استفاده از چوب را برای این قشر از مردم بیشتر می کرد.مردم روشهای مختلفی را برای تامین چوب مورد نیاز خود که هم برای ساخت خانه و هم برای گرمایش و مصارف دیگر بکار برده می شد، آزمودند از جمله حمل چوب بوسیله حیوانات اهلی و …

یکی دیگر از روشهایی که مردم برای حمل سریع و راحت چوب از آن استفاده می کردند، کمک گرفتن از جریان آب رودخانه ها بوده است.این امکان بلحاظ پهنای وسیع رودخانه چوبر در قسمتهای مختلف آن بخصوص ” للکه محله ” فعلی، باعث رونق حمل چوب از طریق رودخانه شد.

(البته علاوه بر اینکه از چوب برای مصارف گوناگون استفاده می شده، نوعی محصول اقتصادی هم به شمار می آمد چون روسها که از چوب درختان راش،گردو،توت و… برای اسلحه سازی استفاده می کردند، از طریق رودخانه چوب جنگلها را به دریا و سپس به روسیه منتقل می کردند.)

مردم چوب های مورد نیاز خود را به اندازه های مختلف در جنگل بوسیله اره های بزرگ فلزی ۲ ، برش وتقسیم بندی می کردند. (نمونه ای از این اره بزرگ فلزی، که یکی از راویان مرحوم از پدر بزرگش به ارث برده، در محل موجود است.)

آنها چوب های آماده را به نزدیک رودخانه می آوردند و سپس به جریان آب رودخانه می سپردند تا در قسمت های پایین تر آنها را از آب رودخانه جمع کرده و مورد استفاده قرار دهند.

ابتکار و گسترش این عمل باعث رونق فعالیت مردم این منطقه و سکونت در بخش های پایین تر کوهپایه ها یعنی ” للکه محله ” و ” بالا محله ” چوبر شد. بدین ترتیب افرادی هم که از مناطق همجوار به این منطقه یعنی چوبر می آمدند، آنجا را ” رود چوب بر ” یا همان چوبر می شناختند و اینگونه نام این منطقه چوبر شد.

بعدها با گسترش ساخت و ساز و ایجاد راهها و روشهای مختلف حمل و نقل، این روش حمل چوب از طریق رودخانه که به آن در اصطلاح محلی ” سلینتی ” می گفتند به کلی منسوخ شد.

 

 شهر ساحلی چوبر در یک نگاه

 

 چوبر :   شهری جدید در استان گیلان از توابع تالش

مساحت :   ۳۸۲ کیلومتر مربع

جمعیت :  ۱۲۴۰۰   نفر

موقعیت محلی : بعد از : تالش ، لیسار ، خطبه سرا ، شیر آباد ، حویق

             قبل از : پلاسی ، لمیر ، ویزنه ، قره سو ، لوندویل ، آستارا

فعالیت های عمده مردم : کارمندی ، کشاورزی ، بنکداری ، ماهیگیری ، دامپروری ، رانندگی ، کارگری

گویش مردم : آذری ، فارسی

پارک ها : پارک جنگلی-ساحلی کاجستان

سواحل : ساحل توریستی چوبر (جنب زمین فوتبال) ، ساحل جنگلی حاج یدا… محله

استخر : ندارد

زمین فوتبال : بعد از پل چوبر (جنب پارک ساحلی)

تیم فوتبال : شهرداری چوبر

کتابخانه : در حال احداث، جنب میدان ورزشی (زمین فوتبال)

هتل : در حال احداث، در ورودی شهر

مهمانسرا : تازه تاسیس جنب کبابی میرزاجان

رستوران : گلستان ، اکینچی ، میرزاجان (با غذاهای محلی)

محلات : بازار ، بالا محله ، للکه محله ، چنارستان (شوکتی محله) ،  دروار ، حاج یدا..محله ، کچیم ، پشته محله ، انووی ، اوتار محله،شاه گلدی محله ، علیمراد محله ، احدی محله ، بالخ گولی، خلخالیان ، کشبیل- خودکار محله – سید علی محله – مسجد قباقی

  شعبات بانکها : بانک ملت ، پست بانک

 بیمارستان :  ندارد

 مدارس : ابتدایی در اکثر محلات هست. راهنمایی دخترانه و پسرانه در بازار چوبر.دبیرستان دخترانه و پسرانه در بازار چوبر (اما فاقد رشته ریاضی فیزیک)

دانشگاه : ندارد

 درمانگاه :  شبکه بهداشت دارد. اما درمانگاه شبانه روزی در حویق (۲ کیلومتری چوبر)

پمپ بنزین :  ۲ کیلومتر بعد از چوبر در لمیر

پل ها :  پل بزرگ بازار چوبر، بالخ گولی (در بالا محله)،پل کنار دریا،پل شمسعلی،پل شاگلدی محله

شهدا :  شهید احمد عزتی ، شهید رستمعلی شوکتی ، شهید رجب رحیم نیا ، شهید کوکب پور ، شهید صابر روغنی ، شهید آقایی و…

مساجد :   مسجد جامع بازار چوبر، بالا محله، دروار محله، للکه محله، علی مراد محله، کشبیل، اوتاری، حاج یدالله محله، مسجد جامع محمدیه بالا محله( واقع در محله دشتی پورها) مسجد فاطمه الزهرا در احدی محل

آتش نشانی : جنب شهرداری در بازار چوبر

© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/chobarir/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2876