چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

  • پربازدیدترین
  • آخرین اخبار

بارندگی ها ، شالیزارهای خشکیده شرق و غرب گیلان را نجات داد
گرفتن پرینت
کد خبر: 9220  |   تاریخ انتشار:۱۰ تیر ۱۳۹۸   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

کارشناس اداره کل هواشناسی گیلان گفت: بارش های بهنگامی که از روز گذشته در استان آغاز شده ، موجب نجات شالیزارهای خشکیده شرق و غرب گیلان شد.

سمانه نگاه افزود: با وجود بارش‌های مناسب پاییز و زمستان در استان، با کاهش بارش در خردادماه امسال مواجه شدیم.

وی با بیان اینکه کاهش بارش ۷۸ درصدی خردادماه، نکته منفی در بیلان آبی استان بود، تصریح کرد: بدلیل کاهش این بارش‌ها، بخش‌هایی از شالیزارهای شرق و غرب استان که به طور عمده توسط میراب‌های بومی منطقه، افراد محلی و از منابع آبی داخلی استان از جمله رودخانه‌ها، کانال‌ها و انهار سنتی، مدیریت و آبیاری می‌شوند؛ با چالش‌های ناشی از فقدان بارش و خشکیدگی مواجه بودند.

وی خاطرنشان کرد: حاکمیت ترسالی در حوضه آبریز سفیدرود، ثبت رکوردهای بارشی و آورد مناسب برای سد سفیدرود دغدغه تأمین آب را برای حدود ۷۰ درصد از شالیزارهای استان برطرف کرده بود اما حدود ۳۰ درصد از مزارع برنج استان در خارج از شبکه توزیع آب سد سفیدرود قرار دارند که بارش‌های مؤثر و بهنگام اخیر، نقش مهمی در تأمین آب مورد نیاز آنها دارند.

سد سفیدرود آب مورد نیاز ۱۷۱ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای گیلان را تأمین می‌کند؛ بر این اساس آب بقیه شالیزارهای استان از محل رودخانه‌ها، آب‌بندان‌ها و چاه‌های موجود در استان تامین می‌شود.

سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری گیلان برداشت می‌شود. این استان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
کانال های مرتبط با شهرچوبر
آوای چوبر چوبر
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی