چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

  • پربازدیدترین
  • آخرین اخبار

هوای خنک اردبیل کیمیای روزهای داغ تابستان
گرفتن پرینت
کد خبر: 9217  |   تاریخ انتشار:۱۰ تیر ۱۳۹۸   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

هوای گرم کم سابقه درحالی پهنه وسیعی از نیم کره شمالی را در کام خود فرو برده که فلات اردبیل در گوشه ای از شمال غرب ایران هوای خنک متمایل به سرد و دلپذیری را برای ساکنانش ارزانی داشته است.

خبرها این روزها از آن حکایت دارند که نه تنها کشورهای واقع در عرض‌های جنب حاره و نزدیک خط استوا که بطور معمول اقلیمی حاره ای داشته و در فصول گرم اغلب با دماهای بالای ۴۰ درجه مواجهند بلکه در بیشتر کشورهای آسیایی و حتی گستره وسیعی از اروپا تابستان امسال با گرمای شدید کم سابقه آغاز شده است.

هوای گرم طاقت فرسا در بسیاری از کشورهای اروپا مانند فرانسه که اغلب در تابستان‌ها هوایی معتدل و گاهی خنک دارند مردم را بر آن داشته است تا با توسل به شیوه‌های مختلف از این پدیده جوی آزاردهنده رهایی یابند.

نگاهی گذرا بر نقشه دمایی اینفوگرافیک شهرهای ایران نشانگر استقرار هوای گرم در پهنه وسیعی از کشورمان هست این دماها از ۴۸ درجه بالای صفر در اهواز به عنوان گرم‌ترین تا ۳۲ درجه در ارومیه به عنوان پایین‌ترین به ثبت رسیده‌اند و نشان می‌دهند که بیشتر مناطق سرزمین ایران نیز در معرض گرمای طاقت فرسای امسال قرار دارند.

در این میان اما به نظر می‌رسد سرزمین فلاتی شکل اردبیل اقلیمی متفاوتی دارد که از رژیم دمایی و بارشی معمول این فصل که در سایر مناطق حاکم است پیروی نمی‌کند به گونه‌ای که بیشینه دمای هوای اردبیل این روزها از ۲۲ درجه بالای صفر فراتر نمی‌رود.

کوهستانی بودن و ارتفاع بطور نسبی زیاد از سطح دریاهای آزاد؛ گذر جریان‌ها و امواج هوای سرد و نیز قرار گرفتن در عرض جغرافیایی بالا سه علت اصلی خنکی هوای اردبیل در فصول گرم و البته سردی آن در پاییز؛ زمستان و تا حدودی دو ماه اول بهار است.

امسال حتی در نیمه دوم خرداد که بطور معمول هوای اردبیل اغلب تا اندازه‌ای گرم می‌شود هوا خنک بود و ساکنان منطقه با گرمای آزاردهنده مواجه نشدند.

در این حال با آغاز تابستان روند دمای اردبیل کاهشی شده به گونه‌ای که با توجه به پیش بینی‌ها و شواهد به نظر می‌رسد ساکنان منطقه و به خصوص در بلندی‌ها و کوهپایه‌ها فردا در دهمین روز از تیر به روشن کردن بخاری روی آورند.

وزش باد از جانب شمال شرق؛ موجی از ابرهای کم ارتفاع را به منتهی الیه کرانه‌های غربی آسمان اردبیل و جایی که کوه افسانه‌ای ۴۸۱۱ متری سبلان واقع است رانده و متراکم می‌سازد.

همچنین باتوجه به بارش برف در بلندی‌های بالای سه هزار متر؛ کوهنوردی در این بازه زمانی در کوهستانهای اردبیل؛ آذربایجان؛ قفقاز و فلات آناتولی مخاطره آمیز است.

در این حال حاکمیت هوای خنک در پهنه وسیعی از استان اردبیل مسافران و میهمانان ساکن در شهرستانهای گرمسیر ایران را هرچه بیشتر برای سفر به اردبیل ترغیب می‌کند به گونه‌ای که تردد خودروهای دارای پلاک‌های مختلف از ورود حجم انبوه مسافران تابستانی از نقاط دور و نزدیک کشورمان حکایت دارند.

میهمانانی که از مناطق گرمسیر ایران به اردبیل آمده‌اند با شگفتی از چنین هوای خنک و متمایل به سرد در اردبیل از قرار گرفتن در این اقلیم کم نظیر به وجد آمده و ابراز خرسندی می‌کنند.

اردبیل به خاطر برخورداری از طبیعت و اقلیم زیبا و کم نظیر و بناها و آثار تاریخی برجسته از مقاصد مهم مسافران ایرانی و حتی خارجی در فصول مختلف سال و به خصوص در تابستان به شمار می‌آید.


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
کانال های مرتبط با شهرچوبر
آوای چوبر چوبر
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی