چوبر چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر
چوبر

آرش محمدی،گردشگر ماجراجوی دوست داشتنی:
با کمی همت می توان گردشگری را به اقتصاد اول چوبر تبدیل کرد
گرفتن پرینت
کد خبر: 7991  |   تاریخ انتشار:۲۳ مهر ۱۳۹۶   |   نویسنده: علیرضا شوکتی

 

دیدن مکانهای گردشگری دنیا همیشه آرزوی بشر بوده است. و خیلی ها منتظرند تا پس از کسب پول و فراهم شدن فرصت مناسب بار سفر را ببندند جهانگردی کنند. اما آرش ما نه منتظر پول است و نه فرصت. او همیشه در سفر است و گردش ! و از همه مهمتر اینکه هر آنچه در سفر هایش بدست آورده رایگان با دیگران به اشتراک می گذارد. بطوریکه در بازدید از صفحات مجازی آرش انگار که خود سفری به درو دنیا داشته ایی. برای آشنایی بیشتر با مارکوپولوی دوست داشتنی ایران، گفتگویی با وی انجام داده ایم که در زیر می خوانید:

آرش کی و کجا متولد شد؟

سلام  عرض میکنم  به تمام دوستان و همراهان همیشگی سایت چوبر نیوز

من متولد ۸ تیر ۶۹ ام و تو شهر بوکان در استان اذربایجان غربی به دنیا اومدم.

 

 

چه شد که آرش گردشگر شد؟

اگه بخوام بصورت حرفه ای به مقوله سفر کردن  نگا کنم شاید از سال ۸۹ بود زمانی که ۲۰ سالم بود شروع کردم به صورت بکپکری(کوله کردی) سفرمو شروع کردم.

خب مسلما خیلیا سفر رفتن و میرن و این چیزیه که بصورت رندم بین همه جوامع و خونواده ها اتفاق میافته منتهی فرقش اینه که نوع سفر کردن من و حتی دوستای گردشگرم با دوستانی که با خونواده و یا گروهی جایی میرن فرق میکنه اون موقع ها  سال ۸۸ ۸۹ بود تصمیم گرفته بودم  زبان یاد بگیرم و‌ اونم از رو سی د ی های زبان نصرت که هر روز خودمو مجاب کرده بودم که هر روز یه درس یاد بگیر اونم فقط با نیم ساعت تمرین و با توجه به این برنامه ای که داشتم تونستم حدود ۱۵ درسی یاد بگیرم و تقریبا میشه گفت یه معرفی کوتاه از خودم و شهرم و تعارف کردن غذا و نوشیدنی به کسی فقط در همین حد ن بیشتر و ن کمتر.

تا اینکه یه روز که تو ‌شهر بودم (چوبر)  چشمم به یه موتوری افتاد که به نظر یه توریست می اومد. توریست یه اقای  میانسالی بود که برا صرف یه وعده عصرونه تو بازار شهر نگه داشت و الان من باید میرفتم  جلو و سره صحبت و باز میکردم تا خودمو محک بزنم، خب مسلما برا من که تا اون لحظه به معنای واقعی مکالمه ای نکرده بودم خیلی سخت بود و از استرس دست و پای خودمو گم کرده بودم، تا اینکه بالاخره عزمم و جزم کردم و رفتم جلو و سر صحبت و باز کردم و با توجه به چیزایی که یاد گرفته بودم ازش سوال پرسیدم و  یه غذایی هم  برا عصرونش پیشنهاد دادم. بعدش چون دید من کمی زبان بلدم مشتاق شد تا من از روی نقشه راهنماییش کنم و چون من  بیشتر از اون چیزی که یاد کرفته بودم نمیدونستم، زنگ زدم به اقای یاسر میکائیلی (معلم زبان ) تا بیاد این اقا رو راهنمایی کنه. و این شد که بعد از اون تصمیم گرفتم برم کلاس زبان  تا کمبودهای آموزشی ای که داشتم و جبران کنم.

حالا این چه ربطی به سفر داره و سفر کردن؟ خب درسته شاید ربطی نداشته باشه و کلا بی ربط باش ولی برای من کاملا ربط داره چرا که در  واقع یادگیری زبان و رفتن تو این حس و حال باعث شد تا گردشگر بشم و سفر کنم و در حقیقت چیزی که منو به این صورت علاقمند کرد تا  به سفر کردن و یادگیری زبان بود که نهایتا  بعدها باعث ایجاد ارتباط بین من و خارجیا شد و ازشون و تجربشون در طول سالهای متمادی که در سفر بودن خیلی چیزا یاد بگیرم و این انگیزه ای شد برا خوده من که این سوال و از خودم بپرسم که چرا من نه؟؟

و بعد ها و به مرور زمان هم با ایرانی های گردشگری که بصورت بکپکری(کوله به دوش) و با هیچهایکرها(کسانی که یه مسیرهایی از سفرشون رو با ماشین های باری جابحا میشدن تا کمتر هزینه کنن و یا اصلا هزینه ای پراخت نکنن که بتونن سفرشون رو ادامه بدهند) و خیلی مطالب دیگه که باعث میشد و میشه خیلی راحت تر و ارزونتر سفر کرد و منتظر این نبود که حتما باید یه پول خوب دستمون بیاد و بعدش شروع کنیم به سفر کردن و خب این به واسطه این بود که من با خیلیا اون موقع ارتباط گرفته بودم  میگرفتم و این باعث میشد من روحیه ام بیشتر بشه  و تجربه ام بره بالا برا سفر کردن و گردشگری و پیدا کردن دوستان خیلی خوب و دوست داشتنی هم داخل و هم خارج از ایران.

تا کنون به کجاها سفر کردی(داخل و خارج کشور)؟

از جذابه های ایران عزیزم تا تونستم بعضی جاهاشو رفتم و قصدم اینه که اول ایرانمو خوب  بگردم و بشناسم و بعد اگه سفرهای خارجی هم طلبیدمون خارجم بریم و تجربه ای جدیدی بدست بیاریم. و تو این مدت ۵ و ۶ سال تونستم بعضی جاهای ایران و برم و ببینم که شامل: تهرانگردهام بوده و کاشان، اصفهان، مشهد، همدان، سنندج، تبریز، اردبیل، گلستان، مازندران، قم، جزیره قشم، هنگام و هرمز با بندرعباس و یه جاهایی از یزد مثل اردکان و خیلی از جاذبه های خود گیلان که خیلی بکر بوده که خیلیا تا حالا نرفتن و جزء بکرترین و شاید ناشناخته ترین مناطق هست که رفتم و هر سال هم میرم.

 

هزینه سفرهایت از کجا تامین می شود؟

خب مسلما هر کاری بخوای تو این زمونه  انجام بدی لازمه که پول داشته باشی و پول داشتن  مستلزم این است که کاری داشته باشی تا بتونی از پس هزینه زندگی بر بیایی. خب سفر هم جزئی از زندگی است و مسلما هزینه دارد. من به شخصه هزینه های سفرمو چون تو کار تبلیغات هستم در میرام و سفر میکنم و لزومی هم نداره که بخوام جایم ثابت باشه یعنی نیاز  نیست حتما حضور  فیزیکی داشته باشم تا بخوام و بتونم کارمو انجام بدهم با یه لپ تاپ تو سفر هم میتونم کار کنم و پول دربیارم ولی خب من بعضا اگه نیاز باشه و خیلی فورس ماژور لپ تاپم و با خودم میبرم و کارامو انجام میدم جاهایی که بشه و بتونم در غیر اینصورت قبل سفرم سعی میکنم همه کارامو برنامه ریزی بکنم و انجام تا در طول سفر مشکلی پیش نیاد که نیاز به لپ تاپ داشته باشم حالا منهای این کار هم میشه کارایه دیگه هم تو سفر کرد که بشه ازش پول درآورد و سفر کرد . مثلا یکی از این کارها کار در سفر است. به این صورت که یه چیزایی مثل صنایع دستی میگیریم و باخودمون میبرم تو سفر و یه جایی بساط میکنیم و میفروشیم یه چیزی تو مایه های دستفروشی اما بیشتر چیزهای سنتی و صنایع دستی یا مثلا ممکنه خیلیا ساز زدن بلد باشن و ازش پول دربیارن و سفر کنن یا فروش چرم و غیره در طول سفر و یا حتی نقاشی و طراحی و یا هر چیزی که بشه ازش در اون زمان و مکان بش پرداخت و انجامش داد با کمترین هزینه وامکانات ولی یه چیز کلی که باید بگم اینه که کسایی که تو حال و هوای گردش و کلا ماجراجویی هستن نمیتونن یه جا ثابت باشن و یه کار روتینی رو  انجام بدم چون عملا این کار باعث خستگی و روزمرگی میشه و برای کسایی که دنبال تجربه جدید و چالش های جدید هستن خسته کننده است و تو زندگی هم باید ‌هر روز با یه چالش جدید روبرو بشیم چرا که این کار باعث رشد و تعالی و پیشرفت ادمی میشه و مارو  به  سعادت و کمال میرسونه و این ینی تجربه جدید و به یادمانی.

 

با مشکلات سفر چگونه کنار میایی؟

خب مشکلات سفر هم یکی از اون چیزایی هست  که واقعا برای ادم اتفاق میافته و ممکنه که اونجوری که باید و شاید انتظار اتفاقات خوب و داریم برامون پیش نیاد و کاملا برعکس باشه. منتهی کسایی که سفر میکنن همیشه باید این گوشه ذهنشون باشه که ممکنه هر اتفاقی بیافته و اون موقع شاید یه خورده قضییه براشون راحت تر و قابل هضم تر  بشه و بتونند بدون استرس و یا استرس کمتر سفر کنند.

 

 

نظرت در مورد جاذبه های گردشگری چوبر چیست؟ و آیا اقدامی در جهت معرفی این شهر ساحلی شده است که ما گردشگرانی از سراسر دنیا و یا داخل کشور داشته باشیم؟

در مورد جاذبه های گردشگری چوبر هم باید بگم که  ما خیلی پتانسیل رشد تو این حوزه ر‌و داریم  مثلا تو بخش ساحلی شهر چوبر که خیلی امکانات گسترده و به روز و ‌میتونیم به کار بگیریم و ازش استفاده بکنیم حتی پارک جنگلی شهر  که واقعا زیباست و حتی میتونه خیلی بهتر از این هم بشه منهای تمام کاستی هایی که داره و بعضا باعث تاسف و خجالت میشه گاها، ولی مسلما با پیگیری ها و کارهایی که رفته رفته داره انجام میشه میتونه تاثیر گذار و باعث سودآوری در آینده و نهایتا باعث جلوگیری از بیکاری جوانان بشه البته در صورتی که به خوبی به این مقوله پرداخته بشه.

آیا صنعت گردشگری میتونه منبع درآمد قابل توجهی برای مردم چوبر باشه؟

در خصوص طبیعت و  مناطق جنگلی که میتونم بگم خیلی بکره و میتونه مقاصد طبیعت گردی و گردشکری ایرانیان و حتی توریست های خارجی باشه. که خود من به شخصه این مسئله رو دیدم و تایید میکنم و با توجه به اینکه برنامه هایی هم داشتم تو این منطقه در قالب طبیعت گردی و راهنمای تور مورد توجه خیلی از دوستان خارجی و حتی داخلی ام  قرار گرفته است. پس نشون میده که خیلی رو این موارد و آیتم ها میتونیم زوم کرده و حتی سرمایه گذاری کرده و ازش بهره ببریم چرا ما نه؟ چرا صنعتی که بعد از صنعت نفت و گاز و خودروسازی سومین صنعت  پر درآمد و جذاب در  دنیاست نتونیم ازش استفاده و بهره ببریم؟؟ چرا باید جاذبه هایی که هیج جای دنیا نمیتونیم نظیرشو پیدا کنیم، ازش بی بهره بمونیم؟ ما این پتانسیل و داریم منتهی یه خورده همت میخواد و پشت کار، تا گردشگری به اقتصاد اول منطقه ما و بخصوص چوبر تبدیل بشه. قطعا با رونق گردشگری در منطقه وضع مالی و اقتصاد مردم نیز بهتر خواهد شد.

در خصوص معرفی گردشگرا هم اولین چیزی که میتونه برا خیلیا جذاب باشه ، سواحل دریای خزر است.خیلی پیش اومده و میاد که من چوبر و با جاذبه های بکر و طبیعت همراه باغات کیوی و شالیزارها و  آبشارهای مناطق خودمون به خیلی از دوستان معرفی کردم  و فیدبک خوبی ازشون گرفتم . و باعث شده که چندین و چندین بار به اتفاق و گاها در قالب تورهای طبیعت گردی برنامه گذاشتیم و خیلی هم استقبال شده  و لذت بردن از طبیعت و جاذبه هایی که برای خیلیا ممکنه جالب نباشه و بی اهمیت.

باید  این نکته رو دوباره  گوشزد کنم که سومین صنعت پردرآمد تو دنیاست صنعت گردشگری است و ما باید به این مقوله بیش از این اهمیت داده و برنامه ریزی منسجم و مدون داشته باشیم . بخاطر همین هم من همیشه تاکید داشتم و  دارم که شهرمون چوبر میتونه یکی از مقاصد گردشگری کشور و حتی دنیا باشه و این افتخاریست برای همه ما چوبری ها.

چه انتظاری از مسئولان شهری و محلی داری؟

انتظاری هم  که از مسئولان  عزیز تو این حوزه دارم و میتونه جزو  کارهایی باشه که میتونند انجام بدهند، حمایت از جوانان علاقمند و جویای کار در زمینه گردشگری هستند. کسانی که به هر نحوی در توسعه گرشگری و کسب درآمد و معرفی شهر چوبر و‌ جاذبه هایش میتوانند قدمی بردارند، دریغ نکنن و از جوانان حمایت کنند که این کار هم برای کسایی که دنبال کار هستن جذاب و سودآور خواهد بود و هم برای آبادانی شهر و روستاهای همجوارمون و نهایتا برای مردم عزیزمان.

چقدر با سایت چوبرنیوز آشنایی؟

با سایت چوبر نیوز هم از ابتدای سالی که بالا اومد آشنایی داشتم  و به جهت اینکه چون خودمم  تو حوزه تبلیغات، مارکتینگ و برندینگ  فعالیت دارم خبر دارم و پیگیریش میکنم.

 

اطلاع رسانی در چوبر را با توجه به رشد شبکه های اجتماعی چگونه می بینید؟

رشد شبکه های اجتماعی و در راستای اون اطلاع رسانی ها در سطح شهر و بعضا شهرها و روستاهای همجوار به خوبی صورت میگیره و صدرصد و رفته رفته این روند بهتر هم میشه.

کانالهای مهم خبری چوبر کدامند؟

کانالهای مهم بنظرم جوبر و چوبر نیوز هستند که خودم هم عضو این کانال ها هستم و اخبار مربوط  به شهر رو پیگیری میکنم و خب بعضا یه خبرهایی دیده  میشه که هدفی جز تخریب افراد و یا گروه خاصی ندارن و این خیلی زشت و به دور از ادب است که البته این هم بعضا بخاطر خصومت های شخصی که در خصوص جریان های مختلف که  در حوزه شهر و روستا  اتفاق میافته، رویت میشه که به نظر من جنبه ی خوبی برای شهر ما  نداره و نخواهد داشت.

اگر بخواهی در شهر خودت از ۵ نفر تشکر کنی از چه کسانی نام می بری؟

پدر و ‌مادرکه همیشه حامی من بودن و هستن  و از معلمان انگلیسی ام اقای یاسر میکائلی و  اقای فرشید دوستگانی که در جهت ارتقاع سطح یادگیری زبان خیلی بهم کمک کردند تا باعث شده گره ای زده بشه میون زبان انگبیسی و شروع سفرهای من.

آرش ، کارها و آثارش:

https://www.linkedin.com/in/armohammadi/

http://www.arashmohammadi.ir/

https://t.me/travelw

https://m.facebook.com/arash.mohammadiii?refid=7


برچسب‌ها:

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)
کانال های مرتبط با شهرچوبر
آوای چوبر چوبر
© تمامی حقوق متعلق به چوبرنیوز می باشد. طراحی شده توسط: علیرضا دبیری و ماهر طهماسبی گروه توسعه نرم افزاری آیاز